Citat:
Ursprungligen postat av Mysmorfar
Vilket grundar sig på resonemang. Vidare är konstaterandet så felaktigt det kan bli.
Konstaterandet grundar sig på rent faktiska förhållanden.
Albaner som bor i Sverige men ser sig som albaner och viftar med albansk flagga samt har en albansk nationalidentitet, men ändå anser sig ha rätt att uppehålla sig på svenskt territorium, existerar nämligen.
Citat:
Ursprungligen postat av Mysmorfar
Det framgick inte av texten, försök inte smita undan nu.
Albaner rånar inte albanska tanter. Likväl rånar inte muslimska unga män muslimska tanter.
Har du inte förstått detta föreslår jag 4 meter rep och en kurs i knopar.
Citat:
Ursprungligen postat av Mysmorfar
Samer var först i det som i dag benämns Lappland, däremot inte i Svea och Götaland.
Ja, och de kom till det vi idag kallar Sverige långt efter att det var befolkat.
Precis som albanerna.
Citat:
Ursprungligen postat av Mysmorfar
Fel igen ,det finns inget rasbiologiskt/genetiskt i deras sameting, visa upp det i så fall.
http://www.sametinget.se/1061
Citat:
Inför varje val upprättas en samisk röstlängd. Rätten att bli upptagen i röstlängden och därmed ha rösträtt har du som uppfattar dig som same och har eller har haft samiska som språk hemma.
Det går också bra om dina föräldrar, far- eller morföräldrar har eller har haft samiska som språk i hemmet eller om du har en förälder som är upptagen i röstlängden.
Du kan alltså inte "invandra" till den samiska "nationen", utan den är helt stängd för utomstående etniciteter - till skillnad från vad den svenska uppges vara.
Citat:
Ursprungligen postat av Mysmorfar
Helt fel igen. "En koloni (latin colōnia, av colōnus, "odlare", "nybyggare") är inom politik och historia en administrativ enhet eller bosättning i främmande land eller omgivning. Denna enhet lyder under regeringen i moderlandet, som vanligtvis är mycket avlägset." Detta styrs av kolonisatörerna.
Den koloni albaner som huserar i Landskrona passar utmärkt in på den beskrivning du ger.
Dessa människor ser sig alltså som albaner, inte svenskar, och bor alla nära varandra i Landskrona.
Citat:
Ursprungligen postat av Mysmorfar
Försök använda ord du förstår i fortsättningen din intellektuelle dvärg.
Du är för söt.
Citat:
Ursprungligen postat av Mysmorfar
Dessutom finns det flera invandrargrupper som inte assimilerat sig utan endast integrerat sig.
Integration är en tvåvägsprocess, det är helt omöjligt att "integrera sig".
Integration har skett mellan Svear och Götar för ett par hundra år sedan, men mig veteligen har ingen integration av det resulterande svenska folket med någon annan etnisk grupp skett efter det.
Citat:
Ursprungligen postat av Mysmorfar
Exempel på detta är estländare och finnar och även norrmän och danskar.
På vilket sätt skulle estländare, finnar och danskar integrerats med den svenska kulturen menar du? Har vi estniska ord och traditioner i Sverige härstammande från dessa?
Citat:
Ursprungligen postat av Mysmorfar
Även dessa samma ras som svenskar och albaner. Du kanske är en förvirrad pan-nationalist a la SNUS som vill köra ut alla, men glöm det din idiot, välden blir mer global.
Skit ner dig.