Citat:
Ursprungligen postat av Liveintheflow
ang smuggling med buss så kanske du kan ha två väskor med dig. en med dina kläder,prylar och en med skräp + ditt röka,noga med fingeravtryck och liknande saker som kan identifera dig inte finns i den väskan. Om tullen stoppar och kontrolerar så ska dom inte kunna knyta knarkväskan till dig.
Har tänkt mycket på hur jag ska klara det, och vad sägs som denna idéen:
Tar med kläder som är min pappas, som han aldrig använder.
När jag handlat det jag ska, virar jag in det många gånger med plast m.m. för att minimisera lukten.
Lägger det i fickan på pappas joggingbyxor, lägger en stor t-shirt ovanför och trycker ner det i en vanlig plastpåse(typ ICA).
Lägger den i min väska, när bussen börjar rulla. När bussen senare stannar för lunchpaus eller något liknande, springer jag längst fram i bussen & lägger påsen på hyllan när ingen ser. Sen när vi är hemma så plockar man bara ner påsen och ingen har förstått någonting.
Skulle någon tull snoka så har dem ganska exakt ingenting på mig, påsen ligger inet nära mig & kläderna är alldeles för stora för att vara mina.
Sen får man alltid räkna med att allt inte går som planerat, men
vad tycks om det? Låter riskfritt?