Citat:
Ursprungligen postat av midnattsblå
Hörru gammla damen, hur kommer det sig att du har sånt förakt gentemot Linda? kan det vara avundsjuka månne?
Kanske lite ålderskomplex??
För du är väl ingen som dömer ut någon bara för att en person är blondin?

Blev det så jobbigt i Laila Bagge-tråden när jag sade emot dig så du var tvungen att ta ett ärevarv i denna tråd?
När man kommit upp i min aktningsvärda ålder så har man lärt sig att läsa/lyssna, registrera det man hört/läst och tänka på VAD man hört/läst och också bilda sig en uppfattning om dito baserat på erfarenheter, värderingar, intelligens och förmågan att tänka längre än näsan räcker.
Avundsjukeargumentet är sinnesslött och lågbegåvat för det första. För det andra så stavas gamla med ett M. För det tredje så läs om stycke ett och använd det som mall angående Farmor så KANSKE du kan se att det handlar om annat än avundsjuka och att döma ut någon bara för att denne är blond och/eller pga ålderskomplex.
Mitt förakt, min fascination, min hatkärlek till Farmor baserar sig på det hon säger och gör, oförmågan att lära av misstag, att allt som sker aldrig är hennes fel utan andras, att hon är så narcissistisk så hennes barn drabbas och att all negativ respons som tex konstruktiv kritik slår hon ifrån sig med orden att folk är elaka och avundsjuka. Hon saknar självinsikt, klarar ej att konsekvensanalysera och tror att lösningen på allt är botox och andra skönhetsingrepp. Dessa uppradade anledningar är några av MÅNGA fler men du har förmodligen redan slutat läsa mitt inlägg så jag bryr mig inte om att rada upp fler.

.