Inglourious Basterds (2009)
https://www.imdb.com/title/tt0361748/
Handling, saxat från imdb:
"In Nazi-occupied France during World War II, a plan to assassinate Nazi leaders by a group of Jewish U.S. soldiers coincides with a theatre owner's vengeful plans for the same."
Det är första gången jag ser denna film. Som jag sagt tidigare har jag oftast svårt för filmer från 2000-talet, men samtidigt älskar jag Tarantino och tänkte ge denna en chans.
Jag märker ju att det är en Tarantino-rulle jag ser och jag gillar ju det i sig. De långa dialogerna, hans sätt att ta in nya händelseförlopp i filmer etc. Men den här filmen var inte särskilt bra.
Handlingen var tråkig och Brad Pitt pratar på ett väldigt irriterande sätt genom filmen. Jag låg verkligen och störde mig på det hela tiden när han sa något. Och det är så tydligt att jag inte kan med bilden i filmer som kom efter 2007 ungefär. Otroligt jobbigt och plastigt att kolla på.
Jag har förstått att denna film är populär och folk talar ofta högt och gott om den.
Jag förstår det inte riktigt. Så speciell var den inte. Långt ifrån.
Nej du Tarantino, din bästa tid var på 90-talet. Den här kommer jag inte se igen, nästa gång blir det mästerverket
Jackie Brown.