Live by Night och året var
2016
https://www.imdb.com/title/tt2361317...=nm_flmg_act_9
Har sett denna mitt i natten (pun intended) och har mixade känslor inför filmen. Huvudrollen är spelad av Ben Affleck och rollen i sig är inte enkel. Jag tycker han hanterar den lilla humorn som finns bra, men överlag skulle det krävas någon starkare skådespelare för att få ihop allting.
Det här är en ambitiös film. Ingen av dagens sönderklippta actionrullar eller en billig maffia. Fotot är snyggt och scenerna är ofta välgjorda. Handlingen är dock på tok för ambitiös. Det händer mycket och än mer "emellan" scener. Tidslinjen blir rörig och få skådespelarna får en riktig karaktär. Att titta igenom filmen är inte särskilt svårt, men den får inte önskad effekt. Inte på mig åtminstone.
Det händer bra saker här och där vilket gör att filmen som helhet går att titta på, men specielllt slutet är en katastrof. Det känns som Quentin Tarantino på knark. Hade filmen varit något simplare och fokuserat mer på karaktärer än att göra nästan episka stor film hade den nog varit helt okej, men för många frågetecken gör att den faller.
Relativt lättsedd (vilket är positivt) och påkostad, men inte särskilt bra. Knappast en av mitt års sämre filmer, men inget jag spontant rekommenderar heller.
Betyg?