Kikade på två filmer igår, inom samma kategori.
McFarland, USA
http://www.imdb.com/title/tt2097298/?ref_=nv_sr_1
Utspelar sig på 80 talet, Kevin Costner är tränare i amerikansk fotboll på en finare skola i början av filmen. Efter en incident blir han av med jobbet och det enda jobbet han hittar är i McFarland, som är bland det fattigaste området i USA. Han blir assistent till deras tränare som snabbt visar att dom inte fungerar ihop, och efter det beslutar sig Costner för att starta ett cross country team. Efter mycket om och men så går allting ihop och det får ett lyckligt slut.
En bra film, men som alla filmer med samma story så är den väldigt förutsägbar.
Ger den
5/10.
Spare Parts
http://www.imdb.com/title/tt3233418/?ref_=nv_sr_1
Utspelar sig på 2000 talet, George Lopez har gått samma kantiga väg som Kevin Costner i McFarland. Har haft stabila jobb som ingenjör men av olika anledningar börjat byta jobb på löpande band. Hans sista utväg är att börja på en skola i ett fattigt område med mycket illegala invandrare från Mexiko. På skolan får en elev tag på ett reklamblad och vill ställa upp i en tävling för "ubåt-robotar". Med oddsen emot dom får dom ihop ett team som bygger roboten med en budget på bara 800 dollar medans andra fina skolor spenderar 15-20.000 dollar per robot.
Också väldigt förutsägbar, men jag gillade den mer än McFarland.
Ger den
6/10.
Båda filmerna är baserade på verkliga händelser men är väldigt lika varandra. Ungdomarna har aldrig sett havet, så lärarna i båda filmerna tar med dom till stranden. Alkoholiserade föräldrar som inte låter ungdomarna göra som dom vill. Båda lärarna får nya jobberbjudanden som dom noga överväger att ta. Båda får ett lyckligt slut, ja listan kan göras lång.