2015-04-01, 22:32
  #34501
Medlem
Lotsos avatar
Fast & Furious 7 (2015)

Dominic Toretto och Brian O'Conner lever ett stilla liv efter att ha pensionerat sig från kriminalitet. Men det visar sig snart att faran inte är över, då Deckard Shaw gör entré för att utkräva hämnd för sin brors död.

Jag är inget fan utav dessa filmerna. Finner de fyra första bara vara generellt helt okej som bäst på sin höjd. Faktiskt inte så värst minnesvärda heller och då såg jag dem för mindre än 3 veckor sedan för första gången.
Det var inte fören femte filmen kom som jag blev intresserad av filmerna. Detta på grund av att filmerna därifrån började gå till ett mer actionhåll. Hjärndöd action snarare sagt i stil med lite 80-tals actionfilmerna som man växte ihop med. Bara det att bilarna var i centrum mer. Samt Dwayne "The Rock" Johnson intog sin karaktär Hobbs först i femte filmen och han tilldrog en hel del med att filmen blev bättre och mer underhållande. The Rock är bara en skön person att se framför kameran.

När sjätte filmen skulle komma ut var det första gången mitt intresse för dessa filmerna kom igång på riktigt. Varför? Jason Statham, en skådespelare jag älskar och som jag ser varje film han är med i skulle spela skurken. Sedan började rykten om att Kurt Russell skulle medverka i en mindre roll vilket gjorde mig ännu mer glad.
Första Fast & Furious filmen jag ser fram emot, inget kan gå fel nu är det bara att se alla inför 7an. Sedan inträffar det tragiska. Paul Walker dör. Detta kommer spela en viktig roll i slutresultat av denna filmen då han inte fick filmat klart alla hans scener. Detta gjorde att filmen fördröjdes och att dataeffekter och stand-ins bland annats från Paul Walkers bror fick slutföra jobbet.

Hur blev slutresultatet? Jag måste ge det till James Wan som inte bara gör sin första film utanför skräck kretsen (okej Death Sentence kanske inte är 100% skräck). Men det är den första mångmiljon budget filmen han gör och även hans första actionrulle. Han lyckas med det väldigt bra och han ska ha en stor applåd för att han kunde slutföra filmen och ändå lyckas skapa den bästa filmen i serien. Men att jag säger det är lite som att säga att min favorit Adam Sandler film är Punch-Drunk Love.
James Wan lyckas hantera actionscenerna ganska så bra. Ibland kanske det är lite snabbt klippt, men samtidigt uppskattade jag den snurrade kameran han använde i vissa scener. Men visst, det hade lika gärna kunnat stå Justin Lin regisserade denna och jag hade inte kunnat tala om skillnaden. James Wan sätter inte riktigt sin prägel på filmen och den sticker inte ut särskilt mycket i mängden och liknar både 5an och 6an. Vilket är en bra sak när man byter regissör att man fortfarande håller samma stuk och stil som föregående filmer för att inte tappa bort sig. Men där var heller inte tillräckligt med unika saker i filmen som gör att jag kan säga detta är en "James Wan film". Men jag kvarstår med att mannen enbart gjort en dålig film i sin karriär.

Det känns konstigt när detta är sjunde filmen i en serie och lyckas vara den bästa. Men detta är en av de få filmserier där för varje film det faktiskt blir bättre och bättre.
Alla karaktärerna från föregående filmerna är sig själva här. Skådespelarna sköter sig bra och fansen kommer bli tillfredsställda med hur karaktärerna beter sig. Där var massvis med skratt nästan varje gång Roman (Tyrese Gibson) sa något. Själv höll jag mitt skratt något minimalt. Men då är jag inget fan av denna filmserie och började först uppskatta dem när de hamnade i en genre jag gillar och uppskattar.

Jason Statham som skurken var bäst (big shock). Det bästa med hela filmen var öppningsscenen med honom när förtexterna spelas. Varje Jason Statham film hädanefter bör öppnas med denna scenen inklippt vare sig Statham spelar en ond eller god person.
Desvärre så fick han inte så stort utrymme med sin karaktär och detta kommer jag in på när jag går in i handlingen som är något jag känner är lite av filmens nackdel. Han dyker upp från och till och säger faktiskt inte så mycket. Speciellt slutet när han fightas mot Vin Diesel så beter han sig mer som en robot, lite som Terminator i första filmen. Han är på ett uppdrag och sak döda Dom och hans gäng för det dem gjorde mot hans lillebror. Men jag hade gärna velat se lite mer av honom för nu blev han mestadels bara slängd åt sidan och dök upp när handlingen bad honom att göra det.
Detta på grund av handlingen.

Filmen har två handlingar som pågår samtidigt. Ena är som sagt det som filmen utlovar i trailers. Statham är ute efter Dom och hans gäng. Men detta blir en sidohandling när Kurt Russel väl dyker upp i filmen och där kommer en ny handling.
Denna gången så ska Dom och hans gäng hjälpa Kurt Russell att stoppa en annan skurk som kidnappat en hacker som har en grej som kallas "God's Eye". En sak som gör att man kan spåra vem som helst hur lätt som helst via kameror och elektriska vibbar. Så när det väl friat hackern så måste de får tag på "God's Eye" och de andra som kidnappade hackern är nu efter Dom och hans gäng. Samtidigt som Statham jagar Dom och hans gäng av en helt annan anledning.
Det är två olika handlingar som pågår samtidigt vilket resulterar i att ena handlingen hamnar i backslag medan den andra är i centrum också gör den så under hela andra akten. Det är hanterat tillräckligt att man ändå kan följa med bra och det är aldrig någon distraktion som gör att filmen känns förvirrad. Men det blir liksom lite för mycket för att vara en dum actionrulle. En simpel hämnd handling hade räckt.

Kurt Russell återvänder också till vita duken. Det var i 2007 i Death Proof vi såg honom senat på vita duken. Hans roll var något större än jag hade trott faktiskt. Mest var jag bara glad att gubben fortfarande har det och njöt varje sekund han var med framför kameran.
Han tar över rollen från Dwayne "The Rock" Johnson. För när det var dags att återfilma igen efter Paul Walkers tragiska död var The Rock upptagen med att filma Hercules filmen. där av synts han bara till i början och slutet av filmen och spenderar hela filmen på ett sjukhus. däremot när han återvänder i slutet av filmen är han helt magnifik och stjäl hela showen av tredje akten.
Det ryktas dock om att Kurt Russell ska återvända i 8an som Universal har sagt ska komma ut. Så där blir mer av hans karaktär att se fram emot. Nu kan man bara hoppas att han är med tillsammans med The Rock och jobbar tillsammans. Något denna filmen saknade lite grann.

Till sist känns det som att jag inte ska ignorera elefanten i rummet längre. Paul Walkers avslut. Jag ska vara ärlig och säga. Att till och med en person som jag som inte är insatt eller är något fan utav denna serien och gick in och såg denna enbart på grund av Jason Statham och Kurt Russell. Så blev jag själv tagen lite grann av slutet när filmen hedrar Paul Walker både hans karaktär och han själv. Det var ett mycket vackert slut som även jag blev lite berörd av.
Då kan jag bara förstå hur det känns för de som verkligen älskar dessa filmerna och Paul Walker överlag hur det känns för dem när de kommer se slutet. Vackert slut som hade varit perfekt slut för denna filmserien. Men icke sa nicke.

I sin helhet är Fast & Furious 7 precis det man tror och hoppas på att filmen är. Det är en överdriven actionrulle som är helt over the top i sina actionscener. De flesta ser ni i trailern och bara där bör ge en indikation för vad för film ni är inför.
De originella karaktärerna känner man till och skådespelarna kan spela dessa rollerna i sömnen vid det här laget. Jason Statham är grym som skurken, dessvärre blir karaktären lite utav en besvikelse på grund av de två olika handlingarna som pågår vilket gör att han får gå några steg bakåt under andra akten.
Det låter konstigt när man är uppe i sjunde filmen i en serie. Men för mig är detta den bästa i serien samtidigt som filmerna lyckas bli bättre och bättre för varje rulle.
Men i grund och botten är detta en rulle som kommer tillfredsställa alla actionfans där ute och alla fans utav denna serien. Men framför allt är det ett värdigt avslut för Paul Walkers karaktär Brian O'Conner samt Paul Walkers liv.

3.5 av 5!

http://www.imdb.com/title/tt2820852/?ref_=hm_otw_t0

Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=Skpu5HaVkOc
Citera
2015-04-01, 22:41
  #34502
Medlem
nihilverums avatar
Tyrannosaur (2011)

Filmen handlar om Joseph (Peter Mullan), en man som inte kan kontrollera sin vrede utan ständigt tar till våld och blir självdestruktiv. En dag träffar han Hannah (Olivia Colman), som arbetar i en kristen välgörenhetsaffär. Genom deras vänskap blir det uppenbart att Hannah döljer en hemlighet som får ödesdigra konsekvenser för dem båda.

Överlag bra skådespelarinsatser, även om jag inte personligen kan relatera till karaktärerna särskilt mycket eftersom jag inte dras med okontrollerbara aggressioner eller umgås med andra som har sådana problem.

Betyget blir 7.5/10 eller 4/5 på Filmtipset.
Citera
2015-04-01, 22:41
  #34503
Medlem
Catapillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 420anonym
Jag skickade ett PM till dig för någon vecka sedan för att få tips om bra komedier (frågade om din topp 3 eller 5 lista) men jag fick inget svar så jag måste kolla på halvkassa Will Ferrell-rullar

Du kan få mina istället, inte lika vassa som Rakiis kanske men slår nog Ferrell

Den här är bra:

Le dîner de cons http://www.imdb.com/title/tt0119038/

Dom här har du antagligen sett redan men utifall att:

Office Space: http://www.imdb.com/title/tt0151804/
Mallrats: http://www.imdb.com/title/tt0113749/
Citera
2015-04-01, 22:43
  #34504
Medlem
Cineastens avatar
Jag såg scifi-rullen After Earth med Will Smith nyss och den var verkligen helt värdelös. En del av effekterna var iofs snygga men monstren var dåligt gjorda och löjliga, handlingen sög, skådespeleriet sög och hela filmen var bara ett stort määh. Usch. Jag borde lagt tiden på två avsnitt av Black Sails istället.

Filmen får en söndersutten, smutsig biofåtölj där fjädringen gått sönder i betyg.
Fy fan...
Citera
2015-04-01, 23:18
  #34505
Medlem
serotonins avatar
Nirgendwo in Afrika (2001)

Det har gjorts en del filmer om förintelsen, men inte så många som utspelas på en farm i Kenya. Hit flyttar iaf unga judinnan Regina och hennes mor år 1937 för att bo hos fadern som flytt dit några år tidigare. I Tyskland tillhörde de den övre medelklassen och omställningen till ett enkelt liv i Afrika är, speciellt för modern, inte speciellt lätt till en början. Under nästan två och en halv timme får vi sedan följa deras liv i Kenya. Utvecklingen hemma i Tyskland följs via brev och radio.

Filmen har många styrkor; välskrivna karaktärer och bra karaktärsutveckling, i synnerhet modern Jettel (Juliane Köhler) - i början har hon en snobbig och nedlåtande attityd mot ursprungsbefolkningen på ett sätt som (vilket påpekas i filmen) inte alltid skiljer sig från nazisternas syn på judarna, men senare anpassar hon sig mer och mer till sitt nya liv, samtidigt som fadern vill hem och bygga upp ett nytt Tyskland.

Filmens premisser; förintelsen, nazism, judar och svarta, är som gjorda för ett olidligt pekoral, men det blir det aldrig (troligen för att inte Hollywood ligger bakom), trots att det finns gripande scener. Ett engagerande och välgjort drama helt enkelt. Ett minus ger jag ut såhär direkt efter och det är fotot som inte tar till vara allt man göra med en film från Afrika. Annars rekommenderar jag den ganska varmt.

4/5
__________________
Senast redigerad av serotonin 2015-04-01 kl. 23:21.
Citera
2015-04-01, 23:35
  #34506
Medlem
Fjodorovs avatar
Battleship.

Skitfilm. Har redan lagt ned för mycket tid på denna film.
Citera
2015-04-01, 23:59
  #34507
Bannlyst
Jean de Florette Filmen handlar om en bit mark tillhörande grannen till ett par giriga typer. Det börjar med ett mord och sedan när en släkting ärvt huset och marken börjar de planera andra möjligheter för att kunna köpa marken billigt. Sedan övergår deras girighet även till avundsjuka.

Filmen var lite väl melodramatisk ibland.

8/10

Jean de Florette - Manons källa Dottern till Jean bestämmer sig för att det är dags att hämnas de som lurade hennes farsa.

8/10

Kimyô na sâkasu (Strange Circus) En film om incest och mental sinnesförvirring.

6/10
Citera
2015-04-02, 05:03
  #34508
Medlem
Pickmylussys avatar
Haha Lotsodrar en jävla uppsats om f7

The gambler

Mark wahlberg.. Man vet vad man får. En trött skådespelare och sämst story.
2/5
Citera
2015-04-02, 05:20
  #34509
Medlem
bobo909s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pickmylussy
Haha Lotsodrar en jävla uppsats om f7

The gambler

Mark wahlberg.. Man vet vad man får. En trött skådespelare och sämst story.
2/5

Håller med, den var inge vidare
Citera
2015-04-02, 07:56
  #34510
Medlem
nihilverums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cineasten
Jag såg scifi-rullen After Earth med Will Smith nyss och den var verkligen helt värdelös. En del av effekterna var iofs snygga men monstren var dåligt gjorda och löjliga, handlingen sög, skådespeleriet sög och hela filmen var bara ett stort määh. Usch. Jag borde lagt tiden på två avsnitt av Black Sails istället.

Filmen får en söndersutten, smutsig biofåtölj där fjädringen gått sönder i betyg.
Fy fan...

Jag har inte sett den och tänker inte se den heller, men jag kan i alla fall identifiera mönstret att denna, liksom den ökända kalkonfilmen Battlefield Earth (2000), är baserad på skrifter av L. Ron Hubbard, grundare av scientologikyrkan. Han var ju inte direkt känd för att vara framgångsrik som författare (varken kommersiellt eller bland kritiker) innan han började skriva de skrifter som ligger till grund för scientologin.
Citera
2015-04-02, 11:24
  #34511
Medlem
Lotsos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pickmylussy
Haha Lotsodrar en jävla uppsats om f7

Själv förvånad att det blev så mycket på en hjärndöd actionrulle som verkligen levererar det den lovar...
Citera
2015-04-02, 14:19
  #34512
Medlem
420anonyms avatar
Såg Prisoners (2013) innan jag sov inatt, den var förvånansvärt seg/långdragen med tanke på IMDB-betyget + oscarsnominering, trodde den skulle vara snäppet vassare.
Ingen dålig film men inget jag kommer se igen.

7/10
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in