2007-07-14, 23:14
  #25
Medlem
Egon3s avatar
Med anledning av HKH Kronprinsessan Victorias födelsedagsfirande:
Bridge over troubled water

Bro över bekymrat vatten
http://en.wikipedia.org/wiki/Bridge_over_Troubled_Water_(song)
Citera
2007-07-14, 23:31
  #26
Medlem
Ruskpricks avatar
Låter ju lite mer exotiskt och inte lika vardagligt och grått också. Typ som att franska maträtter låter jävligt goda medans Palt & Fläsk låter som nått man stampat ihop av ett par vagdödade bävrar. Även om rätterna i praktiken är lika goda låter det franska jävligt mycket delikatare.

Mycket av musiken typ Rock,Soul,R'n'b,Rap osv kommer ju också ursprungligen från engelsktalande länder så det är väll ganska naturligt att det låter bäst på Engelska.
Citera
2007-07-15, 00:07
  #27
Medlem
Haisulis avatar
Engelska låter sjukt mycket häftigare än svenska, framför allt riktigt brittisk engelska, inte amerikansk engelska. Finska låter dock mycket coolare än båda språken tillsammans.
Citera
2007-07-15, 01:08
  #28
Medlem
Adaktussons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egon3
Med anledning av HKH Kronprinsessan Victorias födelsedagsfirande:
Bridge over troubled water

Bro över bekymrat vatten
http://en.wikipedia.org/wiki/Bridge_over_Troubled_Water_(song)

Även om den svenska tolkningen heter Som en bro över mörka vatten. Eller vad vill du ha sagt med ditt inlägg?
Citera
2007-07-15, 10:29
  #29
Medlem
Egon3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Adaktusson
... Eller vad vill du ha sagt med ditt inlägg?
Att översättning av lyrik är en nästan omöjlig uppgift, allmänt sett.
AB Svenska ord, Hasse-å-Tage, skojade med "Smoke gets in your eyes".

Har någon någonsin försökt översätta Fröding eller Bellman till engelska?
Det lider allt emot kvälls nu,
och det är allt mörk svart natt snart,
jag skulle allt dra till fjälls nu,
men här i daln är allt bra rart.
Inget ord över 6 bokstäver, i ett sammanskrivande språk!

... skulle allt dra till fjälls nu = ... should rather take my departure mountainwise now ??
Citera
2007-07-15, 11:08
  #30
Medlem
mongrels avatar
Ofta är de uttryck och ord som inte "funkar" på svenska ganska tomma och meningslösa. Speciellt amerikaner tenderar att fylla ut sina meningar med väldigt mycket luft - lyssna exempelvis på amerikanska militärer i intervjuer, eller snutarna på "Cops" på kanal 6, de är uppenbarligen ganska korkade men envisas alltid med att snickra ihop snurriga och komplicerade meningar som egentligen skulle kunnat sägas mer effektivt. Svenskan är vacker men lite barsk jämfört med engelskan. Det finns inte lika mycket plats för tomma uttryck och fraser, utan språket är mer avskalat.
Citera
2007-07-15, 12:40
  #31
Medlem
Eremitens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egon3
Har någon någonsin försökt översätta Fröding eller Bellman till engelska

Citat:

Bellman has been translated into English notably by Paul Britten Austin, and there have been many translations into German (by Hannes Wader and many others). Also the German Communist leader Karl Liebknecht liked to sing the songs of Bellman, but he was able to do so in Swedish. Hans Christian Andersen was one of the first to translate Bellman into Danish.

Bellman's songs have also been translated and sung in Italian, French, Finnish, Russian and Yiddish.

Bellman's songs and epistles have been recorded in English by William Clauson, Martin Best, Sven-Bertil Taube, Roger Hinchliffe and Martin Bagge.

http://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Michael_Bellman

Här finns tre smakprov:
http://www.poemhunter.com/carl-michael-bellman/poems/


Fröding:
Citat:

Poems (1903) - (trans. by Albert Björck)
Selected Poems (1916) - (trans. by Charles Wharton Stork)
Guitar & Concertina (1925) - (trans. by C.D. Locock, 100 poems)
Gustaf Fröding: His Life and Poetry (1986) - (written by Paul Britten Austin)
The Selected Poems of Gustav Fröding (1993) - (trans. by Henrik Aspán, in collaboration with Martin Allwood)
The Complete Poems of Gustaf Fröding (1997-1999) - (trans. by Mike McArthur, several volumes)
The North! To the North! (2001) - (trans. by Judith Moffett, five poets including Fröding)
http://en.wikipedia.org/wiki/Gustaf_Fr%C3%B6ding
Citat:

I bought my love for money,
for me there was no else to get,
sing lovely, ye trembling strings,
sing lovely of love anyway.
Citera
2007-07-15, 13:43
  #32
Medlem
Satyricons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egon3
Ta alla dumma dekaler vi sett på bakrutan till bilar som framförs av väglöss
och fartdårar. För bara några minuter sedan såg jag följande:
Once I was young
I will be immature for a long time to come
Hur moget är det som devis i trafiken, översatt till svenska?

Satt den på en BMW?
Citera
2007-07-15, 20:52
  #33
Medlem
Egon3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremiten
... referenser till översättningar av Bellman och Fröding ...
Tack för tipsen!

Bättre lyss till den translation som sprack än aldrig få översatt någe’ ...

Möjligen är jag misstrogen mot översatt poesi tack vare eller på grund av
företeelsen transpiranto i Grönköpings Veckoblad. Och, ingen har kommit
på idén att översätta målningar utförda med pensel. Som Venus födelse
av Botticelli översatt till svenska ögon av Bengt Lindström...

Citat:
Ursprungligen postat av Satyricon
Satt den på en BMW [devisen om omogen bilförare]?
På en vit Volvo 745, möjligen 945.
Citera
2008-04-20, 14:23
  #34
Medlem
Fettogubbens avatar
Svenskars fel i det engelska språket

Jag läste en annan tråd här på forumet där skribenten frågade om engelsmän och amerikanare inte kan uttala "kn"-ljud som vi svenskar. I hans inlägg skrev han;

"Tänkte att vi kunde begränsa oss till engelskan här, att det finns massvis med engelska uttal vi svenskar har stora problem med är vi nog alla pinsamt medvetna om redan?"


Sant, sant. Jag började fundera lite kring ämnet och kom fram till att vi svenskar har ett helt ok vokabulär i det engelska språket, men uttalet är ju helt åt skogen! Engelsmän brukar ju påstå att svenskar har bra engelska, men vårt uttal låter ju bra jävla gay, enligt mig.


SÅ, poängen med tråden! Vad är det vi svenskar egentligen har problem med i det engelska uttalet? Vilka ljud är det som vi inte får till etc. etc. Och vad borde man öva på för att få bort detta irriterande fenomen?
Citera
2008-04-20, 14:31
  #35
Medlem
Mekanisks avatar
Det första jag tänker på är r:et i t ex three. Omöjligt att få till ett mjukt r, eller vad det heter.
Citera
2008-04-20, 14:32
  #36
Medlem
Kryžininkass avatar
Lär man sig ett främmande språk i vuxen ålder är det i regel ofrånkomligt med en viss brytning. Somliga kan öva bort mycket av det, andra inte. Men något kommunikationsproblem innebär det i regel inte.

Det som däremot kan innebära problem är att man inte uppmärksammar de distinktioner som finns i engelskan men inte i svenskan. Där är det lätt hänt att svenskar blandar ihop ljud och säger saker de inte menar. Tre av de vanligaste sammanblandningarna torde vara /s/ ~ /z/ (ice ~ eyes); /ʃ/ ~ /tʃ/ (sheep ~ cheap); /v/ ~ /w/ (vet ~ wet).

Edit: Tillägg efter att jag läst Noriegas inlägg: just ja, /dʒ/ och /j/ blandas också gärna ihop (jet ~ yet) och /dʒ/ ~ /tʃ/ (joke ~ choke).

Vi svenskar kan producera mycket intressanta yttranden på engelska.
__________________
Senast redigerad av Kryžininkas 2008-04-20 kl. 14:52.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in