Citat:
Ursprungligen postat av Discobyggarn
Var kommer din kognition ifrån då? Tror du på fri vilja? Förstår du inte att du är en endomorfisk avbild av Gud?
Vad betyder endomorisk?
Jag är en ganska kritiskt och logiskt tänkande varelse som inte gillar när någon uppenbarligen försöker ljuga och skapa en egen verklighet. Vi människor är fantasifulla, men gör bäst i att veta tydlig skillnad mellan fantasi och verklighet. Det gör tyvärr inte religiösa människor, de lever i en fantasivärld full av brister och logiska inkonsekvenser. Verkligheten är däremot helt underbart enkel att förstå för ett sinne som tänker logiskt.
Gudstänkandet och de religiösa texterna krakelerar tyvärr hårt när man analyserar det litegranna.
Nu kan jag dock tänka mig att religioner för många innebär en lösning för de som är bekymrade över livsfrågor och om döden. Det är onekligen lättare att leva när man tror på evigt liv och att det finns en/flera gud(ar) som tar hand om en och kan svara på böner.
Men det är bättre ha en korrekt verklighetsuppfattning, då mår man allra bäst och accepterar sitt liv precis som det är.