[quote=526|60264777]
Citat:
Det finns inget säkert sätt att göra det på, eftersom vår hjärna är vår måttstock.
Nu ljuger du lite ändå...
I civilisationer finns olika sekter, det vet du om. Vissa är mer instrumentellt hajpade än andra..
Citat:
Verkligheten utgår alltid från oss. Om vi inte fanns skulle vår verklighet inte finnas. Det skulle finnas en objektiv verklighet, men den skulle vara mycket annorlunda eftersom verkligheten skapas av de som observerar den. Hur ser verkligheten ut från en sten i rymdens perspektiv?
Håller det ihop tycker du. Om verkligheten inte utgick från er, då skulle verkligheten inte existera, låter som att du fått nåd. Särskilt när du talar om rymdvarelser, att va så jätteintresserad av rymden men tala sig varm för gud brukar betyda att man man någonstans på vägen insett att man aldrig var så klok som man tyckte, att alla experiment faktiskt icke kan omtalas att ha varit varken vetenskapliga , däremot starkt subjektiva och experiment brukar faktiskt utföras av vinstintresse, kamplust och sådant som pojkar SKA ha intresse för. Har de inte intresse i hajping, då kan de vara homosexuella eller möjligtvis ha en störning av något slag, och då passar bibeln fantastiskt bra när barn får sagostunder från snälla människor.
Tekniken tog fart vid 1800-talets början och det var
sekter som lade beslag på "den funktionella tekniken" , det är de sekterna som helst tyder i skyn och älskar esoterism.
Har du läst möss och människor?
Citat:
Men om vi utgår från att hjärnan är vår minsta gemensamma nämnare och att medvetandet är ett skags axiom. (Axiomen är helt enkelt de satser vilka man kommit överens om att använda som grund)
Ja. Vad är teorem - detsamma som poem?
Citat:
Så får man logiken som universellt språk. Varför dp kan man undra?
Jo för att vår hjärna (människans)kan räkna ut saker utan sinnesstimuli. Dvs vi kan göra komplexa matematiska uträkningar, och vi kan inom oss se saker som vi inte sett i verkligheten. Även om en person varit fängslad i en svart brunn hela livet kommer den att kunna tänka logiska tankar, geometriska figurer etc.
VArken pavlovs hundar eller Maslows trappstädare eller resterande 30-tal forskar-anslutna sällskap, förstod geometrikens andemening - krävdes att komma åt meningen med livet, varför annars alla antroposofiska preludium?
Citat:
När sedan personen kommer ur brunnen och har med sig beräkningar som visar sig stämma med verkligheten, så är det logiskt att tro att logiken (eller vad man väljer att kalla det) finns oberoende av oss.
Här låter det som att du försöker beskriva sinnesanstalternas beräkningsgrunder. Scjönbrunn och alla omgivande källor där det porlade utan att folk hade en aning om
varför-porlar-vattnet? , och är-du-så-säker-på-att-apelsinen-smakar-orange, hur vågar du sätta din arm på att den är orange..
har- du -smaksinne- över -guds -förstånd?, nej byggen I vad herren er förtjänar.
Citat:
Och för att återgå till trådens ämne.
Jag ställer nu en fråga:OM det var så att kosmos i sin helhet hade ett medvetande i stil med människan, skulle det i så fall kunna klassificeras som Gud, eller gudomligt?
Med tanke på sekter och kretsar i kretsars kretslopp är det svårt att säga ja , det var gud. Det framgår att människor känner sig fastbundna med tro om hopplöshetens förhärskande över hjärnan, men om det var romarna eller Sokrates eller asiatiska pygméerna som vidgade luftslotten för att ge Buddha åtminstonde chanserna.. så lyckades de färderna att kvarhålla tron om att den konsensus som rådde och råder, har med kaosteorier att göra. Kaosteorin är vad jag tror mest förhärskande inom psykiatri, mer än inom religion dock är de två i vissa sammanhang helt synonyma. Varenda sinesanstalt har haft sina rena bödlar och "rena avsikter" med "gud i sinnet" , kanske kan det ha varit hämdbegär, vilket jag håller förtroligast.. ur vanföreställning.. lust till hämd och gränslösa begär, menar bara att det är där gud och subtropiska hämdbegäret kan ha sin urkund.. i kolonialismens härligheter, mer vill ha mer och det skulle göras till lag, men med moderna termer kan man ju säga konsumtionshysteri och statusjakt. men fortfarande i kretslopp, de lärde visste vilka som behövde läras. Strindbergepos och alla Bergman-scenarion letade ju efter ådror och viljor. Fick den igång maskinerier, antagligen eftersom Hollywood fanns ju långt innan 50-talet. Det är ju där the magics händer, nej .. också i östra och i norr och syd, i alla väderstreck ska solen skina. Så gudsbegäret är flum. Medlågstadiematte och pennor och datorer (värstingdatorer måste det vara, hur annars) till förfogande, måste man ju ändå tacka kreationismen för den ständiga strävsamheten att försöka minnas var man var, och vart man skulle. SEdan är överföringarna instrumentella, spöken finns i islamisternas värld, vem sa att en islamist heter muhammed, koranen är en saga.. gud har inget namn, men siffror har den, dtainsamlandet alltså som behövs för kommande barns gudsvilja att uppbringas. Vad de nu ska få sig till livs, men du tror alltså att gud bryr sig om vad de ( nu ofödda) ska få för middag?