Citat:
Ursprungligen postat av LéKriss
Bidragen i tråden, som är uppfriskande genomtänkta jämfört med Monas grodor är som följer (kan ha missat någon):
Bra sammanfattning. Mycket är argument för invandring, inte för mångkultur - dvs. att flera kulturer ska ha finnas inom en stat. Dom som endast behandlar invandring är inte relevanta.
Citat:
3. För att ta ett exempel, kan jag nämna invandrare som gör det möjligt för svenska företag att göra affärer i andra länder, eftersom de har kännedom om hemlandets språk och kultur.
Möjligt, men det handlar inte om jättepengar.
Citat:
Jag skulle säga att det är en förutsättning för utveckling, eftersom konkurrens kommer att sålla fram de bästa idéerna, vilket är till gagn för alla.
Det är inte direkt så att en kultur skapar vissa idéer, en annan andra. Jag skulle tro att en grupp enbart bestående av svenskar hittar på betydligt fler bra idéer än en lika stor grupp bestående av svenskar och somalier, säg. Antalet storföretag grundade på svenska idéer och antalet svenska och somaliska nobelpris stöder ju den teorin också.
Citat:
Ruskigbuss
Motsatsen, monokultur - leder till stagnation, degeneration - och i längden - förfall. Exempel - Faronernas gamla rike, Inkaindianerna och i modern tid - Albanien under kommunismen och Nordkorea av idag.
Låt oss hålla oss till de exempel som brukar tas upp - Finland och Japan. Är detta kulturer som håller på att falla samman?
Mångkulturländer är t ex Irak av idag, Österrike-Ungern, Tyskland pre-1945 (judar). Gick inte så bra för dom länderna direkt.
Citat:
För det andra så är skälet till att multikulturen är så framgångsrik att om man har fler synvinklar, fler angrepssätt, fler världsbilder - så kan ett problem som uppstår lösas på ett både bättre och snabbare sätt.
Se ovan.
Citat:
För det tredje så leder multikulturen ofta till att människor ur olika folkgrupper träffas och bildar familj, den sk "ras"-blandningen. Det är ju ett känt faktum att "gatukorsningar" är betydligt starkare, fysiskt, mentalt och intelligentare än "rasrena" individer. Oavsett art.

Källa på det?
Citat:
Bitahon
Ett argument är ju att många aspekter av svensk kultur suger rätt hårt, och att blattarna som kommer hit lär oss om en smula bättre kultur i de fallen där vår egna inte är till fördel.
Ett exempel är att vi är snåla. Ett annat att vi är kyliga och inte särskilt sociala.
Visst, det finns saker vi kan ta till oss av blattarnas kultur. MEN, det där är småsaker jmf med såna trevliga kulturella inslag som hedersmord, oprovocerat våld, mer konfliktorienterad politisk kultur, usel intellektuell kultur, etc.
Citat:
Harry Haller
Ekonomen Richard Florida som idag är mycket i ropet är en person som vi med fördel kan inkludera i den här diskussionen.
Om jag har förstått det hela rätt så har hans undersökningar visat att samhällen med stora inslag av kreativa människor resulterar i en högre ekonomisk tillväxt. För att mäta denna samhällsgrupp använder sig Florida av olika indikatorer, varav åtminstone en tar fasta på andelen olika etniciteter i ett samhälle. Enligt Florida är detta således en positiv faktor för ekonomisk tillväxt.
Skulle gärna se källa på det, samt på att det är den typ av blandning vi har i Sverige.