Citat:
Ursprungligen postat av
polskzclager245
Tack så jättemycket för svar! Har lite kontrollbehov så ju mer jag vet om vad som ska hända desto lugnare blir jag

Du har inte lust att berätta lite om psykologtestet, vad dom frågar om osv?
Du får ha i åtanke att vilka tester du får göra och vilka frågor som ställs kan ha ändrats sedan jag fick göra test 3. Det beror säkert på vilken psykolog/ort du gör testet på också. Jag gjorde det i Göteborg och det var en manlig psykolog som jag inte minns vad han hette men han var väldigt trevlig att prata med. Han hade bara två frågor. Fråga 1: Varför ville jag bli lokförare? Fråga 2: Berätta om livskriser du varit med om.
Testerna minns jag inte så mycket av men ett av dem var att man skulle ratta nån prick genom en bana. Man hade två rattar för att göra detta, en ratt som gick upp/ner och en ratt som gick höger/vänster. Banan påminde lite om ica-loggan. Man skulle då ratta kulan och försöka att inte gå utanför banan med pricken.
Ett annat test var ett stresstest där man skulle lösa så många uppgifter som möjligt, typ att räkna ut olika tal och fylla i det på en bestämd tidpunkt, man skulle använda sig av en liten telefonbok, kanske en almanacka också jag minns inte riktigt. Det är alldeles för många uppgifter på en gång för att man ska klara allt och man har hörlurar på sig där man även får uppgifter muntligt.
Sedan har jag har ett väldigt svagt minne av att det var ett test där man fick upp olika alternativ och att man skulle ta bort det alternativet som inte passade in.
Sedan minns inte jag om jag gjorde fler tester. Andra kanske minns mer och vill fylla på.
Vilken/vilka orter har du sökt till? Lycka till med testet iaf!