Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Varför skulle man laborera med shear studs när inget tydde på att det var sådana på girdern, liknande våningsplan saknade shear studs och våning 10 hade anpassats för belastningar som man sak ade uppgift om och därför inte kunde applicera på dessa shear studs hur gärna man än ville ”laborera”?
Hur många extra dagar/veckor/månader med databeräkningar tror du varje sådan ”laboration” skulle ta i anspråk och vad skulle det kosta?
Man borde åtminstone öppet redovisat i sin rapport och FAQ att deras uppsättning ritningar var ofullständig och att man därmed inte med säkerhet kunde säkerställa att det, i det här fallet, inte fanns några shear studs på girder A2001.
Med det sagt, så verkar det ju som om NIST trots allt har laborerat med alternativet att det fanns shear studs på sagda girder eftersom man också hävdar att just frånvaron av shear studs på girder A2001 bidrog till att den halkade av fästet i column 79 och därmed initierade den globala kollapsen.
Här borde NIST reserverat sig för just ofullständiga ritningar. Att man inte gör det i direkt anslutning till sin ”troliga” kollapssekvens är milt uttryckt vilseledande och kan endast förklaras med att de funderade mer över public relations än hur byggnaden faktiskt kollapsade och därpå ärligt redovisa sina rön.
Har du funderat lite över punkt 2 - 7? Där man bevisligen trixar med datan för att dess ”eleganta” och ”troliga” kollapssekvens alls ska funka?