Citat:
Ursprungligen postat av Pannlampa
Vittnena behöver absolut inte ha sett denna flyover. Som jag sade tidigare, har vittnena rätt så är eran Pentagon teori rökt, det måste du väl hålla med om?
Det har jag ingen aning om, jag vet inte vad det skulle innebära konkret för möjligheten att AA77 att ha träffat Pentagon som det gjorde, om kursen var norr om bensinmacken. Och nu utgår du återigen från att det bara är vittnesmål som placerar AA77 i Pentagon. Det är det inte, hur mycket sanningsrörelsen än vill handvifta bort allt med "planterat".
Men det är ju oväsentligt. Det enda CIT har är 13 personer som flera år efter händelsen placerar flygplanet marginellt, utifrån deras ögon, bortom den väg som planet enligt alla andra data tog.
Inget av vittnena hävdar något annat än att det var ett plan
Inget av vittnena hävdar något annat än att planet träffade Pentagon
Inget av vittnena hävdar att det flög över Pentagon
Ingen har sett en överflygning över Pentagon
Det är väl ett av skälen till att CIT behandlas som spetälska av övriga trutherrörelsen.
Och att vittna "under ed" påverkar inte minnesförmågan. Det vet varenda domstol, det är därför hårda data alltid vinner över vittnesmål.