Citat:
Ursprungligen postat av IsgrimnuR
Jag har gått igenom lite material och ser absolut inget som indikerar på något sådant, Sällskapet påstod aldrig att slutet på tingens ordning skulle komma just det året. Däremot (som alla andra gånger) har dom haft spekulationer, men dom har aldrig påstått att dom skulle ha svaret på när Har-Magedon ska komma.
Jag är vidare säker på detta också för i så fall skulle Sällskapet säga emot sig själva i o m att alla Vittnen (ja dom i styrande kretsen är ju också vittnen, fast dom tillhör de "smorda") vet vad Jesus sagt om detta; som jag förut påpekat, i Matt. 24:36. "Men om den dagen och timmen vet ingen något, inte ens himlarnas änglar, inte ens Sonen, utan bara Fadern."
Hmm, andra gången i dag du kommer med Matt 24:36, och menar att JV tar intryck av den versen.
Så här mycket bryr man sig om dessa Jesus ord, när de inte passa det Organisationen vill ha fram:
I VT 1 Jan 1969, I artikeln "VARFÖR SER DU FRAM MOT 1975?" visar man på att mycket pekar på att Harmageddon skulle komma det året, och där säger man i paragraf 35 att:
"Det är inte passande att nu jonglera med Jesu ord om att 'om den dagen och den stunden vet ingen något, icke ens änglarna i himmelen, ingen utom Fadern allena'. (Matt 24:36) Den tid är tvärtom inne nu, då man bör vara klart medveten om att änden för denna tingens ordning snabbt närmar sig sitt våldsamma slut.."