Citat:
Ursprungligen postat av Leviticus
Det har väl framkommit att det år som (hittills) stämmer är 587...men med vad som står i bibeln om de 70 åren så får JV det till 607. Och vem vet, "fakta" har ju ändrats förr med tanke på vad nytt man kan gräva fram, så 607 kanske visar sig stämma till slut.
Det som i detta läge är det viktiga för JV är att hellre stödja sig på vad bibeln säger och inte vad "värdsliga" historiska "fakta" säger. Sånt har ändrats förr.
Vilka kungar menar du är påhittade????
Bibeln innehåller inga tidsuppgifter som enbart med Bibelns hjälp kan översättas till vårt sätt att räkna tid. Det framgår inte av Bibeln när på tidens ström som Jerusalem förstördes av Nebukadnessar. Det framgår inte när på tidens ström de 70 åren började, inte heller när de slutade.
Därför tar Jv djärvt nog till "världsliga" historiska "fakta". Annars skulle alla tidsuppgifter hänga i luften. Jvs kronologi är därför en "världslig" kronologi som utgår från ett årtal för Babylons fall som inte kan fastställas med Bibeln, nämligen årtalet 539 f. kr. Eftersom man högljutt klagar när andra åberopar "världsliga" årtal så är detta deras användande av ett helt och hållet världsligt årtal ohederligt, rena kvacksalveriet. Det hade varit långt bättre att ta konsekvenserna av sina invändningar mot världsliga årtal och i stället låta bli att försöka "räkna ut" när några för övrigt helt fiktiva 2520 år skulle börja.
När Jv förkastar världslig kronologi som otillförlitlig sågar de av den gren de själva sitter på! Man kan inte både äta upp kakan och samtidigt ha den kvar. Är världsliga årtal otillförlitliga så är de!
Sedan skall man inte som Jv göra det krånligare än det är. Skall man få fram ett vettigt datum för Jerusalems förstöring skall man inte först räkna fram två år från ett godtyckligt valt årtal långt fram i tiden (539 f Kr) och sedan räkna baklänges 70 år. Nej, eftersom Bibeln klart säger att Jerusalem förstördes i Nebukadnessars 18 regeringsår (Jer. 52:29) så är det bara att knyta an till den utomordentligt väl säkerställda perioden för Nebukadnessars regering. Kanppast någon regering i forntiden är så väl förankrad som just Nebukadnessars. Flera årtal i hans regering har fastställts som absoluta tidpunkter med hjälp av astronomiska källor, vilka stämmer med alla andra källor. Jerusalems förstöring ägde därför rum 587 f Kr.
Att komma med årtalet för Babylons fall i sammanhanget är helt skruvat. Årtalet 539 f kr är inget absolut årtal. Fastän det är korrekt är det klart sämre dokumenterat än Nebukadnessars regering. Och här gör Jv dessutom det felet - som är ideologiskt betinget (behovet att få fram 1914) - att man förkastar ordalydelsen i profetian om de 70 åren. Babylon skulle enligt texterna förstöras när de 70 åren hade gått till ända, inte 2 år före den tidpunkten, som Jv säger! Det är bara att läsa innantill i Jer. 25:12 och 29:10.
Man måste däremot ge Jv-ledningen en eloge för att man till sist vågat ge den korrekta översättningen "för Babylon" i Jer. 29:10, i stället för den felaktiga lydelsen "i Babylon". I den svenska studieutgåvan av NV från 2003 är ändringen gjord, och den finns också i den danska upplagan av NV. Översättningen skall just vara "för Babylon" och inte något annat. Alla moderna översättningar erkänner också detta. Det innebär att de 70 årten hade med Babylons herravälde att göra, inte med det exakta antal år som det heliga landet skulle ligga öde. Och det var 609 f Kr som Babylon detroniserade Assyrein. 70 år senare, 539 f kr, löpte dessa 70 år ut. Detta slår Jack Finegan fast med kraft i sin 1998 reviderade utgåva av HANDBOOK OF BIBLICAL CHRONOLOGY, s 177,178.