Citat:
Ursprungligen postat av
svart-rullstol
Men om Biblen nu är helt metaforiskt skriven, varför tro alls på vad som står där? Det kan ju betyda vad som helst egentligen, och hur kan man vara så otroligt säker på att det är just den egna tolkningen är den som är rätt?
Min uppfattning är att evangeliernas kärna inte är metaforisk annat än när det gäller liknelserna. En del metaforiska texter har lagts till som det verkar, men i övrigt läser jag evangelierna bokstavligt: det som lärjungarna berättade om Jesus var inte metaforer.
Det lättaste sättet att läsa evangelierna är att anta att alla mirakel och helanden är fusk eller bluff. Men genom vetenskap och teknik är mycket möjligt idag (som att sända folk till månen och prata med dem från jorden) vilket skulle ha låtit som fusk och bluff på Jesus tid. Och vad säger att bara mänsklig kunskap leder mot mirakelliknande företeelser?
Det är inte mycket man kommer att förstå av Jesus om man från redan från början filtrerar bort hans "kraftgärningar".