2013-11-04, 20:22
  #877
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
"AV" det som vi möjligen kan hitta evidens för är näste steg regressiva steg bakom "fält".

Du skriver lite rörigt, men det var just det jag försökte insinuera med en frågeställning. Att jag hoppas vetenskapen ska hitta ett sätt att ta reda på vad som gör det möjligt att död materia kan organiseras till det märkliga fenomen som en mänsklig livsform är.
Citera
2013-11-04, 20:25
  #878
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Men när det kommer till fenomenet Liv som vi upplever det på vår planet så är det i mina ögon uppenbart att det finns något i bakgrunden som vi inte har greppat. Våra kroppar består av död materia rakt igenom, samma döda materia som finns i hela universum. Men den lever.


Och?

Citat:
Ur universums perspektiv så är liv på en planet inte något fördelaktigt, Jorden är inte mer värd än merkurius bara för det finns ett myller av livsformer på dess yta.

Och?

Citat:
Det finns inga rimliga vetenskapliga argument som duger som incitament för att liv ska uppstå.


Och?

Citat:
Det verkar inte finnas någon universell evolutionsprocess där en planet med livsformer har en fördel över en planet som saknar detsamma.


Och?

Citat:
Men jag är av den bestämda uppfattningen att allting har sin naturliga förklaring. Det finns ett syfte med att liv har uppstått och kanske även en vilja bakom.


1. Varför skulle en naturlig förklaring innefatta ett syfte och en vilja?

2. Om allt har en naturlig förklaring så vill jag höra din naturliga förklaring till "syftet och viljan"

Citat:
Begreppen Gud eller själ kan mycket väl existera, men jag förutsätter att om så är fallet så kan även dessa begrepp förklaras med vetenskap.

Beror väl helt på vad dessa begrepp sägs innefatta? Det brukar skifta ganska kraftigt beroende på vem som för fram det....

Citat:
Om du frågar en vetenskapsman varför liv uppstod så får du den mest befängda förklaring som går att frambringa: slumpen. Det råkade bli så av ren tur/otur, helt utan orsak.


Strawman.

Citat:
Orsak och verkan, allt har sin naturliga förklaring. Förutom när det gäller hur universum uppstod och hur liv kom till. Då är det slumpen som dyker upp med sitt fula tryne.

Strawman.

Citat:
Vetenskapsmän använder slumpen för att förklara avsaknaden av information om hur universum och liv uppstod och de förhåller sig till slump på precis samma sätt som en religiös person förhåller sig till sin gud. Genom tro.


Strawman. Och dumheter.

Citat:
När information saknas om varför universum uppstod så fyller vetenskapen i luckorna med att tro på slumpen.


Strawman.

Citat:
Slumpen är vetenskapens Gud. Den där allsmäktiga mystiska kraften som gör allting möjligt.

Strawman.

Citat:
Jag tror inte på slumpens existens, jag tror på exakta orsaker, avsikter och effekter. Jag tycker det är mer rimligt och logiskt än den flummiga randomness som slumpen står för.

Så berätta då vad som orsakade syftet som ligger bakom liv.

Citat:
I ett mer eller mindre oändligt universum så är allting möjligt.


Nej.

Citat:
Om det finns oändlighet så finns det inga begränsningar.


Jo.

Citat:
Eftersom allt är möjligt i ett oändligt universum,


Det är det inte.

Citat:
så är det inte heller så konstigt att liv existerar.


Finns inte heller något som säger att det krävs ett oändligt universum för att det ska existera liv.

Citat:
Vad som är intressant med liv är processerna som ligger bakom självmedveten död materia. Jag trivs inte med att inte ha en rimlig förklaring till varför liv existerar och hur det går till när ett medvetande manipulerar materia att böja sig för dess vilja.


Men om det är så att man faktiskt inte vet ännu, då får man väl acceptera det? Istället för att börja prata om "ett syfte och en vilja"?

Citat:
Medvetandets existens går ju inte ens bevisa.


Jo. Men jag gissar att du har en absurd definition av ordet "bevis" på lager?

Citat:
Ändå har det en fundamental påverkan på den materiella värld vi lever i.

Och?

Citat:
Min åsikt är att det borde vara mänsklighetens främsta uppgift, att ta reda på varför vi är här och vad vi ska göra med vår existens för att dra maximal vinst av denna upplevelsen. Om vetenskap inte kan leverera en teori så tänker jag fantisera livet ut om varför i helvete jag befinner mig här och varför är jag medveten? Det är en kul hobby.

Låter endast som ett stort argument from ignorance.

Citat:
Det är ju exakt min åsikt, att liv är oundvikligt under givna förhållanden för att där finns en drivkraft som söker sig fram genom evolution mot något slags mål.

1. Och vad skulle målet vara?

2. Vad händer när målet är nått?

3. Varför skulle det finnas en drivkraft? Och vad menar du med drivkraft?

Citat:
Det tyder i mina ögon på att där finns ett underliggande syfte, vilja till något och i människans fall en medvetenhet i livets evolution.


Argument from ignorance.

Citat:
Slumpen är väl i högsta grad använd som förklaringsmodell. The origin of species? Slumpmässiga mutationer som ger fördel.

Strawman.

Citat:
Att ge slumpen äran för den matematiska exakthet som utgör verkligheten tycker jag är att göra det lätt för sig.

Strawman.

Citat:
Men jag menar INTE att det är någon designergud som sitter och drejar råttor i sin ateljé. Snarare att evolution är något som är inprogrammerat i livsformer från livets uppkomst.

Och bevisen för det....?

Citat:
Det räcker med att titta på drivkraften vi själva besitter. Våran nyfikenhet är omättlig och driver oss ständigt framåt som art, i dagsläget snabbare än någonsin. Vi har under vår livstid fått vara med om att människan kopplar samman sina individuella medvetanden genom elektronisk kommunikation, vi är nu medvetna om varandra på global skala och kan kommunicera med varandra över hela planeten i realtid. Det evolutionära språnget är enormt. Vi har tagit stora steg mot att få ett mycket mer enat medvetande som art. Och det är troligtvis bara början.

Och exakt vad skulle det bevisa?

Citat:
Drivkraften som orsakar detta kan vi inte förklara,

Ändå tvekar du inte att göra ett argument from ignorance baserad på den...

Citat:
men utan tvekan är den inprogrammerad i oss.

Och bevisen för det....?
Citera
2013-11-04, 20:27
  #879
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Haahahahahaa ökad komplexitet din jävla träskalle!!

Den första levande cellen består av 20 små delar som fungerar enbart om dom sitter på rätt plats allihopa..

Kan du förklara för mig hur ökad komplexitet förstod vart dom 20 delarna skulle sitta i designen?

kan du förklara hur en ökad komplexitet kan designa en design som tex immunförsvar?

hur gick det till din jävla blådåre?

En själ är också en design men du måste vara en designer fr att kunna se designen i hur du tänker.. Så tyvär, du är blind och ohjälpbar.

Irreducerbar komplexitet är sedan länge ett motbevisat och värdelöst argument. Testa att öppna en bok nån gång.
Citera
2013-11-04, 20:32
  #880
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
"AV" det som vi möjligen kan hitta evidens för är näste steg regressiva steg bakom "fält".

Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Du skriver lite rörigt, men det var just det jag försökte insinuera med en frågeställning. Att jag hoppas vetenskapen ska hitta ett sätt att ta reda på vad som gör det möjligt att död materia kan organiseras till det märkliga fenomen som en mänsklig livsform är.

Vad är då allt det där (argument from ignorance) "underliggande syfte"-snacket bra för?
Citera
2013-11-04, 20:45
  #881
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fiffiniffi
*dryghet*

Jag hävdar inte att jag har några svar. Jag har bara en massa frågor som inte går att få svar på, och då fantiserar jag. Jag har tom gjort en poäng av att jag fantiserar, missade du det? Jag uttrycker mina funderingar kring livet och försöker ha ett underhållande utbyte av tankar enbart för mitt nöjes skull. Det är mitt syfte just nu i mitt liv. Sedär, där fick du ett syfte med liv.

Har du inga fantasier själv som du vill delge oss?
Citera
2013-11-04, 20:48
  #882
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Vad är då allt det där (argument from ignorance) "underliggande syfte"-snacket bra för?

Vad är det dåligt för?
Meningen med livet om den finns är intressant
Citera
2013-11-04, 20:55
  #883
Medlem
KungPungPats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av positivitizer
Lite 'själlöst' att säga att någon är ohjälpbar tycker jag, tycker inte du? Din själ lyser inte igenom direkt om man säger så.

Och ärligt talat, granska texten du har skrivit med ditt mythologiska medvetande, är det inte mer likt något som en demon skulle skriva?

Det var skrivet med kärlek för det är så vi själar är.. Ser vi en idiot som tror att designer kan skapas genom misstag och långa tidsperioder så säger jag bevisa det för er själva innan ni godtar det som en sanning..

Den matematiska uträkningen på hur stor chansen är att 20 minimala delar kan hamna rätt av misstag och skapa den första levande cellen skapar ett för stort nummer för att kunna skriva det för chansen existerar knappt..

Vi i Europa har ofta den missuppfattningen om kärlek och vi tror att kärlek är nått helt annat än vad det är, och vi tror att ord är personligt menade även på internet när man inte känner en enda person utan man vet bara vadd dom skriver. Världen lider av missriktad kärlek eller man har lurat i trälarna att det är kärlek att äga sin partner i förhålla
nden och sitt barn, och försöka styra deras liv, det är kärlek enligt svenska staten och religioner.. att tvinga knarkare att inte knarka är kärlek på hög nivå från kärlekmaskinen svenska staten.

Jo jag är nog en orm från lustgården trots allt, men tanke på att den mytologin handlar om hur hudfärgerna uppstod på planeten så stämmer det extra bra , jag är inte en demon utan en av ormfolket som fått kundalini och lever med naturen.

Ormen i lustgården var naturmänniskorna som kom och övertalade dom vita slavarna att inte vara slavar på Atlantis för cirka 15 000 år sedan, så ormen är tillbaka gott folk men det är dock ingen orm utan folket som levde med naturen och fick kundalinienergier. Dom slavdrivande utomjordingarna har bara skrivit in det i religionernas böcker att det finns en orm där ute som dom vita tror är mörkhyade människor dock så var det menat symboliskt och Adam ochEva symboliserr ett folkslag dvs vita människor som skapades för att vara slavar.

Kalla mig demon om du vill men jag är fortfarande från ormfolket , orginalfolket som var för stolta för att vara slavar åt utomjordingarna medans dom vita speciellt den vite manne var så pass nerdummad att han vela stanna med slavdrivaren, endast Eva räddade dom från slavdrivaren för Eva förstod att man inte behöver vara slav om man lever med naturen.

Jag är skeptisk till att du har en själ om du tolkar allt jag skriver som at jag inte har en själ och är besatt av en demon som saknar själ..
Citera
2013-11-04, 20:59
  #884
Medlem
positivitizers avatar
I ett logiskt perspektiv med en religiös vinkel, skulle det inte vara mer lönsamt eller mer korrekt att tro att man är en själ istället för att man har en själ?

__________________
Senast redigerad av positivitizer 2013-11-04 kl. 21:08.
Citera
2013-11-04, 21:11
  #885
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Vad är då allt det där (argument from ignorance) "underliggande syfte"-snacket bra för?

Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Vad är det dåligt för?

Presenterat på fel sätt och i fel sammanhang står sånt i vägen för riktig kunskap. Europas kunskaper blev satt 500-1000 år tillbaka jämförd med vad man kunne tänke sig p.g.a. skolastikens retorik.

Citat:
Meningen med livet om den finns är intressant

Visst, och jag är själv en entusiastisk spekulatör; men vet dock överlag vad som är verklighet och vad som är spekulationer.
__________________
Senast redigerad av Bogomil 2013-11-04 kl. 21:42.
Citera
2013-11-04, 21:14
  #886
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KungPungPat
Ser vi en idiot som tror att designer kan skapas genom misstag och långa tidsperioder så säger jag bevisa det för er själva innan ni godtar det som en sanning..

Den matematiska uträkningen på hur stor chansen är att 20 minimala delar kan hamna rätt av misstag och skapa den första levande cellen skapar ett för stort nummer för att kunna skriva det för chansen existerar knappt..

Som sagt så kan vi lugnt ignorera dina ovaliderade "designer" och det onödvändiga finetunings-argument.
Citera
2013-11-04, 22:11
  #887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Presenterat på fel sätt och i fel sammanhang står sånt i vägen för riktig kunskap. Europas kunskaper blev satt 500-1000 år tillbaka jämförd med vad man kunne tänke sig p.g.a. skolatsikens retotik.



Visst, och jag är själv en entusiastisk spekulatör; men vet dock överlag vad som är verklighet och vad som är spekulationer.


Jag för ett resonemang utifrån min kunskapsnivå för att presentera grunden till frågeställningar som jag har. Jag är tydlig med att jag fantiserar. Jag tror inte att jag någonstans hävdar att jag uttrycker en sanning om något.
Är det fel på mina frågeställningar? vad som driver evolutionen? Hur människans eller andra livsformers uppbyggnad ser ut utöver den döda materian?
Du tillför inget till diskussionen utöver att kritisera de fantasier jag ger uttryck för som har lett fram till de frågor jag har.
Förväntar du dig att finna evidensbaserade resonemang när du går in i en sån här tråd?
Varför ens vistas på fb om man kräver de förutsättningarna?
Känner du ett ansvar för mänsklighetens kunskapsnivå?
Väldigt nobelt av dig isåfall.

Du påstår att du vet vad som är verkligt och spekulationer. Det är stora ord eftersom du uttrycker dig så generellt. Men jag tror dig, och dina spekulationer är högintressanta i mina ögon om du är så kunnig på området. Låt oss höra. Det är dina spekulationer jag är ute efter när jag ställer mina frågor.
Citera
2013-11-04, 22:16
  #888
Medlem
positivitizers avatar
Du skriver väldigt mycket att du är saker, en orm till exempel, hasar du omkring på marken och väser eller vadå?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in