Citat:
Ursprungligen postat av supersmurfigt
Några reflexioner från gårdagens derby:
* Antalet män i 25-50-årsåldern med invandrarbakgrund som säljer "bästa platserna på arenan" var oväntat högt. Antingen går jag på fotboll för sällan eller så beror det på att jag inte är stockholmare ursprungligen. Man får lust att skälla ut parasiterna. Skulle hellre vända och gå hem än köpa av dem.
* BPs sejour verkar bli ettårig.
* Varför byter man in en mittback i halvtid när man leder med 2-0? Nåt jag missat där?
* Erkan Zengin känns långsam.
* Charlie Davis kan bli riktigt farlig ifall han får rätt bollar att jobba med.
* Jag tror nog mer på trelleborg även om BP:s insats igår inte var någon höjdare
*Jag tyckte han fick några bra bollar. Vad han måste lära sig det är att trycka till bollen och inte försöka lobba två meter från målvakten. Det ser förstås bra ut om man lyckas med lobben! han fixade i alla fall till en straff som sedan Eguren inte sätter.
*Först trodde jag det berodde på att han(TG) ville börja spela in Traore i backlinjen men sedan läste jag att Monteiro hade ont i nacken.
* Lite långsam kanske han känns men jag tror det neror på att han försöker göra en dragning för mycket. Han gillar att dribbla!
Micke
Edit: La till stor bokstav.