Citat:
Ursprungligen postat av
NaZdravi
Om inte folk börjar vakna så kommer väl hela stan vara förstörd snart eftersom hjärndöda politiker ser svenska lugna område som "problemområden" och verkar bli helt våta i trosorna av att t ex en hucklefamilj flyttar till Örgryte.
Resultatet blir såklart ghetto överallt.
Jobbigt för politikerna bara att alla faktiskt inte vill bo i svenska områden, långt ifrån alla vill integreras.
Det gäller att folk fattar det.
Och sedan gnälls det på "svenskar som isolerar sig bakom murar" i det fåtal områden som ens kan liknas vid "gated communitys". Det är snart det vi kommer se för att slippa hamna i problemområden. Jag kan bara se mitt eget område som pga att det ska mixas blivit sämre även om det fortfarande håller toppklass i staden, förr var det så otroligt mycket bättre även här dock.
Som du säger förstörs även staden bästa områden nu, det blir väl snart asylboenden i Änggårdens fina läkarvillor, ensamkommande "barn" ute i Skärgården etc... Hemskt.
Citat:
Ursprungligen postat av
godboy
Ja, folk har väl ändå börjat vakna ur sin rosalila dröm och inse att det är stor risk att Soc annekterar ett gäng av lägenheterna till att placera aporna i. Räcker ju att få in en babianfamilj i huset för att det ska bli stök.
Och det är snudd på omöjligt att vräka dessa med... Det är ju "synd" om barnen...
Citat:
Ursprungligen postat av
Adelaide
Typ 95% invandrare, men har man inget emot mångkulturen så ska det väl gå bra.
Dock har jag faktiskt noterat en del svenska ungdomar där, som förmodligen bor där eftersom det är så mycket enklare att få kontrakt där än i t.ex Majorna.
Anledningen till att det finns en del svenska ungdomar i sådana områden är i princip enbart för att det är studenter som är i så desperat behov av boende att dessa tar precis vad som helst.
Det är inget som är hållbart i längden för området dock ty dessa ungdomar lever ju inte direkt länge där, när studierna är slut inom 1-5år är dessa väck så det blir en hel del omflyttningar med.