Citat:
Ursprungligen postat av HrGrand
Du vill få det till att jag röker på varje dag, vilket inte är fallet. En holk då och då påverkar inte tankeverksamheten på lång sikt.
Knarkare är bra på rationaliseringar. Läkarvetenskapen håller inte med om att hasch inte påverkar tankeverksamheten. Det är ingen slump att hasch är just hippie-socialisternas flumdrog.
Citat:
Ursprungligen postat av HrGrand
Det tycker du visst, du kan inte skilja på bruk och missbruk och på denna felaktiga grund ifrågasätter du min position som partiledare.
Rationalisering igen. Att hascha om man har ett förtroendeuppdrag är lika fel som att dricka sprit när man ska köra bil. "Fast det är inget missbruk" ursäktar inte om man sedan gör misstag.
Citat:
Ursprungligen postat av HrGrand
Det här kan jag nog upprepa in i oändligheten; nej, det är du som fokuserar på denna fråga. Jag är inte särskilt intresserad av den. Ifall du inte märkt det är det du som ständigt drar upp detta.
Det finns även andra skäl än förmågan att utföra arbete, till varför det är olämpligt att profilera KLP med en knarkare vid rodret. Ingen har nånsin lyckats hålla vinstintresset åtskilt från knarkandet. Det är sannolikt att den (vilken organisation köper du från förresten, HA, Bandidos, OG's, Albanligan?) som säljer knarket till dig, har större faktiskt inflytande över partiets politik, än vad din nyliberala övertygelse har.
Självklart förstår jag att du inte har speciellt stort intresse av att sluta knarka. Att sluta knarka är det svåraste en människa nånsin kan göra.