Egentligen finns det inga gränser för vad man kan slänga in i en hamburgare. Det finns ju förutom den amerikanska otaliga indiska, marockanska, libyska, medelhavs-, samt mellaneuropeiska varianter. Allt beror på kryddningen och valet av kött/fisk/fågel. Det går att laga dem på allt från strutskött till krokodil och t o m älgfärs (bör dock "fettas" upp).
Om intresse finns för någon knepig variant så kan jag bistå

.
Under tiden så kommer här en trevlig variant.
Ingredienser: - 25 g osaltat smör
- 1 finhackad gul lök
- 1 krossad vitlöksklyfta
- Hickory rökvätska (försiktigt!)
- 1 msk rött paprikapulver
- 1 tsk färsk timjan
- 800 g grovmalen nötfärs (kyld!)
- 2 msk barbecuesås
- 2 msk hackad bladpersilja
- 2 äggulor
- salt och nymalen sv. peppar
- 40 g riven cheddarost
- neutral olja till stekning
Arbetsgång:
Hetta upp smöret i en panna. Lägg i lök, vitlök, paprikapulver och timjan. Fräs i 1-2 minuter tills löken är mjuk men inte tagit färg. Lägg över allt i en skål och låt svalna. Tillsätt sedan färsen, barbecuesåsen och äggulorna. Salta och peppra efter smak. Blanda om försiktigt och ställ smeten i kyl i minst 1 h.
Ta sedan fram färsen och dela den i fyra lika stora bitar. Forma burgare av dessa. Gör sedan en grop i mitten på varje burgare och fyll den med den rivna cheddarosten. Vik sedan runt färsen så att osten sluts in i burgaren.
Grilla nu burgaren antingen på kolgrill eller grillpanna 3-4 minuter per sida eller längre om man föredrar en burgare som är well done.
Den här burgaren kan serveras med lökpickles, hamburgebröd, coleslaw, isbergssallad, tomater och bakpotatis (toppad med mycket smör).
~Paul~