2026-09-14, 10:30
  #601
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fritidsgeniet
Finns det någon som inte är svenskmedborgare, och förtidsröstat, som kan tala om när dess riksdagsvals lapp sorterades bort?

där jag röstade fick alla 3 valkuvert utan någon id koll.
Är du inte med i röstlängden så stoppas inte dina valkuvert ner i tunnan.
Citera
2026-09-14, 10:31
  #602
Medlem
AKKo-Itachis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av george.sthlm
Skitsnack. Vad aktivisterna på SU eller Södertörn har noll bäring på att tala sanning.
En partsinlaga från vänster. No more, no less.

Så pass förblindad att du inte ens kan se rakt. Alltid fascinerats över vad man kan göra med en människas förmåga att ens tänka resonligt. Mata dom med tillräckligt mycket skit och de kommer till sin egen död stå fast vid att himmelen visst är röd.
Citera
2026-09-14, 10:33
  #603
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Franke88
SD är för mesiga och det finns inte längre någon anledning att rösta på de. Tror många känner så. Det är ingen skillnad mellan SD och M längre. SD står inte ens för återvandring.


Om SD hade ställt sig i ett hörn och skrikit utan att kompromissa hade vi haft kvar Socialdemokraternas och Miljöpartiets migrationspolitik idag.

Det är tack vare att SD har satt press på M, KD och L inifrån som vi faktiskt ser ett historiskt paradigmskifte där nettoinvandringen har strypts till ett minimum och återvandring har blivit en myndighetsuppgift.

Skillnaden mellan SD och M är att SD är motorn som driver på och utan SD hade M snabbt halkat tillbaka till Reinfeldteran
Citera
2026-09-14, 10:38
  #604
Medlem
Libertarismuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av valsmoms
Förstår inte hur folk kan argumentera att 'invandringen är löst'. Har ni sett hur Sveriges större städer ser ut idag? I de större städerna är 40-50% av folket man ser inte svenskar, och bland barn är lintottar en minoritet. Runtom landet börjar blattebrytningen leta sig in i dialekterna, till och med hos medelklassvenskar.

Att SD är impotenta är sant, men deras förlust har inget att göra med att 'invandringen är löst'.
Det är för sent. Det går inte att lösa.
Citera
2026-09-14, 10:40
  #605
Medlem
Homofilens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Israel har USA-stöd eftersom ingen amerikansk politiker som är kritiserar Israel kan bli senator eller kongressman.

Och varför är det så?
Citera
2026-09-14, 10:40
  #606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Freja1999
Om SD hade ställt sig i ett hörn och skrikit utan att kompromissa hade vi haft kvar Socialdemokraternas och Miljöpartiets migrationspolitik idag.

Det är tack vare att SD har satt press på M, KD och L inifrån som vi faktiskt ser ett historiskt paradigmskifte där nettoinvandringen har strypts till ett minimum och återvandring har blivit en myndighetsuppgift.

Skillnaden mellan SD och M är att SD är motorn som driver på och utan SD hade M snabbt halkat tillbaka till Reinfeldteran
Tidö gav ut över 200k medborgarskap de senaste åren, och över 80% av dessa röstar på vänstern. Dessutom är de flesta av dessa islamister. Detta är varför SD förlorat. Man har varit för mesiga.

Ungefär 30% av Sveriges befolkning är nu islamister och gängkriminella, som röstar vänster för att få mer bidrag och lägre straff. Många svenskar är fortfarande naiva och förstår inte att Sverige tyvärr går mot inbördeskrig pga detta. Demokrati kan inte överleva i ett samhälle där folk har så olika värderingar.

Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Det är för sent. Det går inte att lösa.
Ja, det finns tyvärr inga demokratiska lösningar. Sverige går mot inbördeskrig om 20 till 30 år.
Citera
2026-09-14, 10:41
  #607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grunkz
Nu är det förvisso "bara" baserat på VALU men de backar mest av alla partier i detta valet. De blir av med platsen som andra största parti till M trots att det i huvudsak är M som stått för stödrösterna till Liberalerna.

Vad beror SD:s nedgång på? Varför misslyckades de i den här valrörelsen? Vilka beslut som partiet tagit under mandatperioden har varit till partiets nackdel?

Och vilken väg ska partiet välja nu framöver när partiet hamnar i opposition igen?

Tror de flesta gick över för att stödrösta Liberalerna och även Afs. Många är SD är väl trötta SD inte hållit vad dom lovat.
Citera
2026-09-14, 10:45
  #608
Medlem
whogivesafucks avatar
Kanske befolkningen inte längre bryr sig om invandring längre. Lär väl komma fram en massa statistik på vilken kategori som man tappat mest på. Och så 100 olika orsaker.
Citera
2026-09-14, 10:46
  #609
Medlem
Rörliga väljare, alltså mittenväljare har gått tillbaka till etablerade partier som skärpt sin syn på invandringen jämfört med hur det var ännu före 2022. Det är ju inte så att man blir paria för att vara ens lite invandringskritisk.

Ovannämnda kanske inte gillat SDs skandaler, tonårsutvisningar och spektakel etc.

Folk har stödröstat L

Många blev hemma då de inte längre tror på Tidö

Den samlade vänstern mobiliserade kraftigt i förorten

A-kassan knäckte nog ryggen för många. Det handlar inte enbart om arbetslösa, utan massor av personer med jobb gillar inte förändringarna. Speciellt om man är i en konjunkturkänslig och osäker bransch.
__________________
Senast redigerad av Aloker2 2026-09-14 kl. 10:50.
Citera
2026-09-14, 10:47
  #610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av scaloppina
SD behövdes för att göra det rumsrent att kunna säga vad man tycker om invandringen. I åratal blev Jimmie spottad på, utfrusen, mobbad, kallad för rasist när han sa högt det som många tänkte i tystnad. Utan Jimmies insats skulle Sverige se annorlunda ut, vi skulle fortsätta att fylla på landet med folk från MENA utan att någon vågade säga något negativt om det.

Först blev Jimmie illa behandlad p g a sina åsikter, men sedan fattade dom andra att med hans åsikter kan man få en massa röster. Så de vände om kappan och började prata som han utan att kalla sig för rasist. Nu finns det många partier som låter som han när de pratar om invandringen, det är tillåtet att kritisera invandrarpolitiken. Hans insats gjorde att vi kunde äntligen prata öppet om invandringens negativa sidor.

SD:s tapp visar att de behövs inte när de andra partier tar över hans invandrarpolitik. När någon annan parti som även brinner för annat än invandringen tar över hans ideer kommer de att försvinna. Det är möjligt att hela partiet försvinner när Jimmie lämnar det och några andra partier tar över hans invandrarpolitik. Nu kan de göra det utan att bli negativt särbehandlade. Jimmie gjorde skitjobbet och öppnade vägen för dom andra, nu kan de prata som han utan negativa konsekvenser. Nu kan de säga tack och adjö för Jimmie!
Också en bra teori👍dock tror jag mer på min teori att han egentligen är en skådespelare,satt dit i förebyggande syfte för att splittra den extrema delen av Sveriges väljarkår.För hade din teori stämt så hade det inte funnits skäl för honom att inte närvara i Riksdagen och för SD att inte bli Sveriges absolut största parti
Citera
2026-09-14, 10:48
  #611
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Freja1999
Om SD hade ställt sig i ett hörn och skrikit utan att kompromissa hade vi haft kvar Socialdemokraternas och Miljöpartiets migrationspolitik idag.

Det är tack vare att SD har satt press på M, KD och L inifrån som vi faktiskt ser ett historiskt paradigmskifte där nettoinvandringen har strypts till ett minimum och återvandring har blivit en myndighetsuppgift.

Skillnaden mellan SD och M är att SD är motorn som driver på och utan SD hade M snabbt halkat tillbaka till Reinfeldteran

SD är kanske borta för gott nu och denna migrationspolitiken som verkligen är åt helv hoppas jag vi begraver för gott. Det är som att du tycker den är bra men jag skämms rejält över den och vad den gjort med samhället. Om det är något vi ska rensa ut ur vårat samhälle så är det människor med dessa åsikter!!! Det gör vi genom att utbilda alla som är IQ fiskmås. Det finns många skinnheads som idag säger att de var iq fiskmås när de hade dessa åsikter. Vi låter dessa bilda de obildade är mitt förslag.

Nu kör vi!!!
Citera
2026-09-14, 10:49
  #612
Medlem
DraconianTimess avatar
Katja Nybergs kokainskandal är nog en del av förklaringen.
Sedan har vi rysskopplingen inom SD samt någon småpåve som var inblandad i en härva med barnporr.

Samtidigt vill SD gå till val med att skärpa straff för kriminella. Det går liksom inte ihop med vad de själva gjort.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in