Citat:
Ursprungligen postat av
ConcreteGod
Peder Kadhammar, journalisten på Aftonbladet som skrev om "lågbegåvade" i Filipstad är själv från Säffle. Antar att det gör honom "lågbegåvad" också då..? Säffle ligger ju närmare Karlstad än Filipstad..
I övrigt verkar du ha "konsumerat" mer än en artikel..
Ni synes ha missat poängen på ett sätt som nästan förtjänar pedagogisk fotnot. Det var icke Biskopen som lanserade teorin om de lågbegåvade, utan en annan skribent som ironiskt föreslog den som parallell till den rasprofilering som redan pågick. Biskopen gjorde blott det tämligen enkla att föra resonemanget till dess logiska ytterlighet.
Att ni sedan börjar utreda Kadhammars intellektuella förmåga utifrån hans födelseort visar snarast hur fullständigt ni missat övningen. Det är ungefär som att läsa en saga och därefter ringa brandkåren eftersom djuren i berättelsen inte har tillstånd att köra bil.
Poängen var att visa hur godtycklig metoden blir när man börjar konstruera gärningsmannaprofiler av geografiska och sociala associationer. Med eder slutledningskonst är vi snart framme vid att hela Värmland skall topsas.
Biskopen rekommenderar därför en stilla omläsning innan ytterligare slutsatser drages. Ibland är det icke resonemanget som är för komplicerat, det är läsningen som ännu icke hunnit fram till resonemanget.