Citat:
Ursprungligen postat av
Strokes
Får extremt kalla händer, eller rättare sagt fingrar de här senaste två dagarna. Och då menar jag alltså helt extremt kallt, får dra kranen på det varmaste (skulle normalt sett bränna mig på det).
Det känns som att det är det enda sättet dock att få igång blodcirkulationen igen. Är ingen rökare (har varit men har inte rökt en cigarett eller gräs på flera månader nu), är det här ett vanligt fenomen?
Vasokonstriktion kallas det du upplever och ja det är en typisk effekt man upplever under ruset. Det du i dagsläget gör, att spola med varmvatten är vad jag vet bara galet ineffektivt i syfte att värma upp någon enstaka kroppsdel.
Cayennepeppar, en öl, cannabis, äta mat regelbundet under ruset eller kanske ta en promenad och aktivera sig fysiskt är exempel på saker som brukar fungera. Jag upplever personligen mest det problemet om jag inte äter ordentligt och det gör jag numer aldrig nästan.
Googla dig fram till vasodilativa produkter, men börja inte trycka i dig för mycket olika saker då det verkar negativt för vissa.
Har en polare som ramlat ihop och nästan slagit pannan i bord bl.a. på grund av att han drack en treo efter en natts vakenhet. Tog ett tag innan det klickade för mig varför det hände honom.