Citat:
Ursprungligen postat av
JoeBiden
Nu har jag ett par polare med i övrigt ordnade liv som verkar ha gjort det till en vana att köra amfetamin minst en gång i veckan. Hur vanligt är det att det blir mer än så? Någon med rutin som vill uttala sig om risken för att utveckla ett beroende, när det inte bara blir festknarkande liksom.
Är inte direkt orolig, knarkar själv ibland, men mest gräs liksom. Nån lina koks ibland, nyår o liknande. Lite E då och då.
Bara lite undrande. Har svårt att sätta mig in i mindsetet att ta "tyngre" droger varje helg.
Jag är inte beroende av tjack och har heller aldrig varit, men jag har brukat det sporadiskt i 10+ år.
För min del så hade det verkligen krävts en medveten satsning och hårt jobb för att utveckla ett beroende av tjacket. Mycket pga toleransökningen, bieffekterna och det låga återdoseringsbehovet, gissar jag på.
För mig biter tjacket otroligt mycket sämre redan efter ett par dagars bruk, vilket betyder att jag blir tvungen att konsumera mycket stora mängder för att nå upp till nivån jag önskar. Det har jag varken tid ork eller lust till, slutar bara i många långa vakna dygn och det kan kvitta för mig. Har viktigare saker i livet än att va fjuttad 24/7.
Håller mig undan minst ett par veckor mellan varven, oftast längre.
Jag kan således aldrig jämföra missbrukspotentialen med tex alkohol, ladd eller benzo vilka jag haft stora bekymmer med genom åren. Och klart värst var benzon, hann aldrig ens fatta vad som hände före jag satt torsk på skiten.
Du kan vara helt lugn angående dina vänner sålänge användandet är sporadiskt.