Igår, 11:56
  #1
Medlem
Klandalfs avatar
Som titeln säger, feministforumet saknar idag ett existensberättigande.

Vad menar du Klandalf? Det postas ju trådar där hela tiden?

Ja, och 100% av dessa trådar har inte i det forumet att göra.

Vi läser det spikade moderatormeddelandet för det forumet: (FB) Vad hör hemma i Feminism: Läs här innan du startar en ny tråd

Citat:
De trådar som startas här skall alltså behandla och anknyta till dessa ideologiers teorier och uppfattningar i dessa frågor. Utgångspunkten är alltså att de trådar du startar skall anknyta väl till vad feminister och feministiska rörelser själva har uttryckt eller uttrycka egna åsikter i feministiska frågor för diskussion om dessa. Där ingår också att uttycka åsikter som kritiserar feminism eller som är antifeministiska, men även då skall ingå att diskutera utifrån uppfattningar uttrycka inom feminismen och den feministiska kontexten.

Så vad får vi istället? Det här är de 10 senast startade trådarna, ingen platsar i forumet med hänvisning till texten ovanför.

(FB) Ser många kvinnor på manlig teknologi som magi?
(FB) Top Gun avslöjade feministernas avund
(FB) Lizette blev sprutad i ansiktet - kände sig våldtagen
(FB) Vad är det med antifeministernas konstiga myter om kvinnor?
(FB) Sverige har institutionaliserad slutshaming
(FB) Klara är enda tjejen i studentklassen – "Klassens mamma"
(FB) Könsskillnader när det kommer till smak för bildkonst?
(FB) Feministiska jurister vill inskränka yttrandefriheten - förbjuda kritik av feminism
(FB) Kvinnor i Iran tänder cigg med bild på Khamenei - UTAN SJAL! - är ni inte glada?
(FB) Varför gillar kvinnor sina våldtäktsmän mer än sin familj?

Jag kan fortsätta, men det lär vara ett antal sidor bakåt innan vi faktiskt hittar en tråd som platsar.
Forumet är idag en avstjälpningsplats för forumets klick av kvinnohatande incels med en knappt fungerande moddering.

Mitt förslag är att forumet arkiveras då det idag inte längre har ett allmänintresse eller någon riktig trafik. Alternativet är förmoddering där inga trådar godkänns innan mod tittat på dem.
Citera
Igår, 13:46
  #2
Medlem
Tomtekukars avatar
Förslaget är ett försök av TS att stänga dörren för kritik mot feminismen, klätt i administrativt språk. "Det platsar inte" betyder ju i praktiken att "det här gillar vi inte."

Fjärde och femte vågens feminism har verklig makt i dagens Sverige, i domstolar, skolor och på myndigheter. Att vilja tysta debatten om det är inte städning, det är politik och censur.
Citera
Igår, 13:55
  #3
Medlem
Klandalfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tomtekukar
Förslaget är ett försök av TS att stänga dörren för kritik mot feminismen, klätt i administrativt språk. "Det platsar inte" betyder ju i praktiken att "det här gillar vi inte."

Fjärde och femte vågens feminism har verklig makt i dagens Sverige, i domstolar, skolor och på myndigheter. Att vilja tysta debatten om det är inte städning, det är politik och censur.

Du är fri att kritisera feminism hur mycket du vill, så länge din tråd som startas i delforumet behandlar och anknyter till dessa ideologiers teorier och uppfattningar i dessa frågor. Utgångspunkten är alltså att de trådar du startar skall anknyta väl till vad feminister och feministiska rörelser själva har uttryckt eller uttrycka egna åsikter i feministiska frågor för diskussion om dessa vilket inga av skräptrådarna som postas i forumet i dagsläget gör.
Citera
Igår, 14:28
  #4
Medlem
Tja, efter att ha tittat på de senast startade trådarna i forumet kan jag bara hålla med TS.

Gnälltrådar som definitivt saknar anknytning till feministisk teori. Och det kan jag avgöra utan att kunna särskilt mycket om feminism (eller genusteori). Det är bara löst tyckande och ego-boostande.

Det ska sägas att jag tycker att det är OK med gnälltrådar och löst tyckande. Men de platsar faktiskt inte i Feministforumet, om man läser de krav som listas i TS.

Så: ändra kraven, eller rensa bort trådar som inte platsar, eller lägg ner forumet, som TS uppmanar till.
Citera
Igår, 14:51
  #5
Medlem
Anybodykillers avatar
Mods slänger vissa av de trådarna i manosfär forumet där de inte heller hör hemma.

Kanske en tredje väg? Ett till underforum?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in