Citat:
Ursprungligen postat av
Pittlepump
Det där med hans syn på jobb och ekonomi tog jag faktiskt från en podd som han var med i. Så det är inget som jag hört honom säga i programmet.
Man kan visst ha en uppdelning i ett äktenskap. Det är förmodligen oerhört vanligt. Kanske den ena partnern är duktig på att laga mat och dessutom gillar det. Då lär den få stå för för dem mesta matlagningen. Kanske ena partnern har en relevant utbildning och genuint intresse för ekonomi och tar därför hand om eventuellt sparande och placeringar.
Problemet här är att han tror att män är medfött begåvade på att jobba. Och att män är medfött begåvade på att förvalta ekonomi. Det är ju som ett skämt. Ingen normal människa tror det.
Fast nu blandar du ihop två saker. Att män och kvinnor har biologiska skillnader, och att dessa kan bidra till genomsnittliga skillnader i vissa egenskaper och beteenden, är knappast kontroversiellt. Det innebär förstås inte att varje man är bättre på att arbeta eller hantera ekonomi än varje kvinna.
Om Urban menar att män som grupp har medfödda, biologiskt grundade förutsättningar som i genomsnitt gör dem bättre lämpade för vissa typer av arbete eller ekonomisk förvaltning, så är det ett fullt legitimt empiriskt påstående att diskutera. Att avfärda det med att ”ingen normal människa tror det” är däremot inte ett argument. Frågan är vad forskningen faktiskt visar om de specifika egenskaperna och hur stora skillnaderna är.