Citat:
Ursprungligen postat av
Skampi
Nu är hon sur för att läkaren frågat henne om hon tränar överdrivet mycket. "Hjälp jag trodde jag var på infektion?"...
De vore oerhört oproffsiga om de inte reagerade på att hon väger under (35?) 40 kg. Givetvis påverkar det även infektionsrisk och immunförsvar om man svälter sig.
Hahah, förlåt. Självklart är hon sur.
Hon tänkte nog att infektion är långt ifrån svält, anorexi, träna mycket, gå mycket och stå hela tiden så hon kände sig nog säker och trygg med att det inte skulle tas upp och nämnas. Näring, hur man behandlar kroppen och lever kan ju absolut inte kopplas ihop med hur man mår 🙃
Berättar hon vad dom sa mer? Vad kom dom fram till?
Var det bakterier på hjärtklaffarna som hon skrev om för ett tag sen? "Det kan ge bestående skador på hjärtat och stroke!! Särskilt om man som mig redan har legat inne med hjärtsvikt ...".
Fick hon antibiotika som hon misstänkte att hon behöver och förmodligen har rätt?