Citat:
Ursprungligen postat av
Menea
Känns mer som en signal av iallafall EUropa att man inte vill jobba för fred.. kan det vara så att Europa/Eu vill ha kriget över gränserna? Nu går se ju rykten överallt och särskilt på TikTok att Ryssland funderar på att förstöra vapenfabrikerna i Tyskland där dessa missiler ska tillverkas.. om de är rykten eller inte vet jag inte men det hela känslan är ju att EU och UK inte ville jobba för fred.. sen Nato enorma upprustningen i gränserna mot Ryssland säger ju också en hel del vad som förbereder sig för.
Förstår att ni ryzzrunkare är bekymrade - men tänk ett steg längre, vad tror du händer om Ryzzland skickar långdistansrobotar mot Rheinmetall i Düsseldorf?
Tror du Ukraina kommer ge upp?
Tror du Tyskland avbryter allt stöd till Ukraina?
Tror du Nato sitter med armarna i kors när ett ledande Nato land angrips av Ryzzland?
Tror du mr moodswing i USA kommer att vara overksam?
Ni ryzzar bara skördar det ni sår - det här fallet så är det de upprepade attackerna mot helt civila mål som lett till att begränsningarna Ukraina haft tas bort. Men var inte orolig för ditt lilla utedass, Ukraina siktar enbart in sig på militära och ekonomiska mål.