Citat:
Ursprungligen postat av
Vit-Brandbil
Håller med dig till 100% då människor med droger i kroppen inte ska vara bakom en ratt. Konstigt att många personer som använder droger ändå tycker det är ok att köra då de inte kan bli upptäckta och testade på ett snabbt och säkert sätt. Nu när de tas fram så blir de anti för att testet kanske inte är 100%:igt.
Om nån blir stannad och har cannabis i kroppen (som kan va kvar i upp till 30 dagar) anses köra påverkade ska den då bli av med kortet? Isåfall ska även folk som druckit alkohol inom loppet av 30 dagar också förlora sitt. Lite som peth-testet fungerar idag, höjden av dumhet.
Men jag håller med dig om att man ska vara nykter när man kör och mobilen ska inte vara i handen när du möter folk på vägarna.