2024-10-21, 07:14
  #3313
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spallow
Ibland undrar man hur det fungerar. Det är alltid nästan en 50/50 splittrinig samhället när det kommer till politik men annars kan vi enas om allt möjligt som tex att glass är gott, det är skönt att knulla, dom flesta gillar att köra runt i en RR, ibuprofen fungerar mot huvudvärk för dom flesta etc etc. men när det kommer till politik så är det nästan alltid 50/50 vilket ger sken av att allt är ett spel för galeriet.

När vi kan enas om så mycket hur kommer det sig att folk står så långt ifrån varandra i politiken?

Demokrater tycker att republikaner är lågutbildade idioter men ironiskt nog så röstar dom som negererna som inte ens kan bygga en hydda. Känner dessa "fina" människor att dom står närmare negrerna i tanktesättet än en republikan?

Alla här måste ju kunna enas om att Kamela Harris är helt blåst i huvudet och att man aldrig skulle lämna över sin unge till henne som barnvakt. Speciellt inte efter man har sätt hur hennes "eget" barn ser ut

https://people.com/thmb/jap3oj-79q9Zc3h2JxOHgOq2Nhw=/4000x0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc() :focal(749x0:751x2):format(webp)/ella-emhoff-091622-3-441c21b81f704d899ccea936f48fd97b.jpg

Makteliterna väljer att splittra människor så att de kan öka den egna makten.

De tycker likadant i de flesta frågor och väljer ut några för att söndra och härska.

Oavsett vem som vinner så vinner de. Befolkningen som de har lärt ut att hata varandra ska helst vara nöja när deras sida vinner då och då. Och så fortsätter det.
2024-10-21, 07:30
  #3314
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av aki04
Under deras 4 år har vi sett flera krig och kaos i världen, dom är okapabla o lösa vanliga saker

Jaha menar du att demokraterna skapade dessa krig? På vilket sätt då?
Glöm inte att styrka ditt påstående.
2024-10-21, 09:45
  #3315
Medlem
Nixters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av melvein
Blir intressant att se vad som händer i opinionen denna vecka. Om det fortsätter att trenda åt Trumps håll, eller om Harris kan göra en liten återhämtning.

Man bör ha i åtanke att i RCP ingår ju förutom oberoende och tillförlitliga pollsters även en hel del pollsters som finansieras av demokraterna. Så det är inte otänkbart att Trumps ledning i själva verket är något större än vad nuvarande genomsnitt indikerar.

Biden hade enligt samma mätning vid samma tidpunkt +8.6%

Vi vet hur detta slutade. Betyder att ledningen kan vara bra mycket större utanför den Demokratiska bubblan.
__________________
Senast redigerad av Nixter 2024-10-21 kl. 09:48.
2024-10-21, 10:15
  #3316
Medlem
Bergakungens avatar
Det finns länder som inte tillåter att opinionsundersökningar presenteras i närtid till nationella val. Anledningen är att inte bara mätningarna påverkar (obetydligt, eftersom de sällan är jättestora) men framförallt att resultaten påverkar den allmänna opinionen.

Därför skall man ta resultaten med en nypa salt. Republikanerna har något att vinna på att beskriva Trump som "allas favorit", dvs "haka på och bli en vinnare, du också"... Demokraterna har något att vinna på att beskriva opinionen som mycket jämn, kanske to kritiskt jämn ("Ta er samman nu, demokrater, gå och rösta, allihop".

Paradoxalt kan den här situationen förstärkas från båda sidor när (som det förefaller framgå) en tidigare ledande politiker (Harris) får sitt försprång minskat, dvs när demokraterna vill skapa krismedvetande och republikanerna skapa entusiasm.

Opinionsinstitut som arbetar för endera parten har inga större problem att anpassa urvalet på populationerna så att det ser ut på ett visst sätt. Då blir undersökningarna ett redskap i valkampanjen, på gott och ont.
2024-10-21, 10:26
  #3317
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elvi
Trumps politik gynnar den alla rikaste eliten och slår som hårdast mot vanligt folk och de socialt utsatta. Vi kan inte veta exakt antalet men faktum är att många rika elitister lagt in jättebelopp för att ändra oddsen. Givetvis organiserat och väl utfört arbete, de kommer tjäna igen förlusterna om Trump väljs igen.

Der här är inget nytt men att påverka det finaste vi har demokratin är väldigt oroväckande.

Det elitisterna och MAGA inte räknat med är att det kan slå bakut, många av deras soffliggande DARK MAGA & vanlig MAGA kör soffan istället för att rösta. Det här vet Kamala och Walz, sitt ner i båten så kommer fotfolket visa vad de vill. Kamala och Walz kommer vinna valet medan för Trump väntar åratal av rättegångar.

Haha, vilket skitsnack. Trumps väljare är ofta raka motsatsen till elitister. Bondlurkar körande rostiga pickups i fattiga avfolkningsorter. Människor som aldrig läst en bok.

Hur kan någon tvärsäkert uttala sig om att några spelare försöker påverka oddsen? Är ju helt omöjligt att veta något om. Är de tankeläsare? De som spelar stort gör det för att vinna pengar, det är själva meningen med betting. Påståenden om andra syften är bara spekulationer och gnälliga konspirationsteorier.
2024-10-21, 10:44
  #3318
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Haha, vilket skitsnack. Trumps väljare är ofta raka motsatsen till elitister. Bondlurkar körande rostiga pickups i fattiga avfolkningsorter. Människor som aldrig läst en bok.

Hur kan någon tvärsäkert uttala sig om att några spelare försöker påverka oddsen? Är ju helt omöjligt att veta något om. Är de tankeläsare? De som spelar stort gör det för att vinna pengar, det är själva meningen med betting. Påståenden om andra syften är bara spekulationer och gnälliga konspirationsteorier.

Nejnejnej...det är bara höger/republikaner/populister som ägnar sig åt konspirationsteorier...när andra sidan gör det heter det såklart nåt helt annat...
2024-10-21, 11:46
  #3319
Medlem
ReijoHervonens avatar
Harris odds höll sig förvånansvärt stabila under helgen och hon lyckades till och med vinna någon tiondel och var uppe i 41% vinstchans på RCP. Men nu rasar dom igen och har för första gången fallit under 40% sen juli.
2024-10-21, 12:44
  #3320
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Haha, vilket skitsnack. Trumps väljare är ofta raka motsatsen till elitister. Bondlurkar körande rostiga pickups i fattiga avfolkningsorter. Människor som aldrig läst en bok.


Jag tror man skall ta det försiktigt med att utgå från att det Trumps väljare TROR och vad sedan verkligheten ser ut att bli är samma sak. Att Trump appellerar till de här "enkla människorna" går nog att förklara, men det är inte säkert att den förklaringen blir särskilt rolig.

Republikaner är ju, precis som demokrater, en varierad entitet. De enkla människorna TROR givetvis (de kan ha rätt till en del) att USA slutar slösa pengar på Ukraina, Europa och Israel, och om man är en enkel människa kanske man tror (på riktigt) att Trump kan hantera både Ryssland och Kina via sim vinnande personlighet, överlägsna intellekt etc etc.

Däremot BORDE det vara uppseendeväckande att Elon Musk så oerhört gärna vill ha Trump som president.
2024-10-21, 12:49
  #3321
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Harris odds höll sig förvånansvärt stabila under helgen och hon lyckades till och med vinna någon tiondel och var uppe i 41% vinstchans på RCP. Men nu rasar dom igen och har för första gången fallit under 40% sen juli.

1,57 i odds för Trump nu hos Unibet. Allt Trump gör just nu som att fippla burgare hos Donken ger honom skjuts. Medan Harris chanser sjunker bara hon öppnar käften.
2024-10-21, 14:27
  #3322
Medlem
Reimers avatar
Haha, goda nyheter för Kamala Harris, hon stiger en tiondel i RCP:s mätning, nu uppe på 1,0% ledning över Trump i "popular vote".

https://www.realclearpolling.com/polls/president/general/2024/trump-vs-harris

Oförändrat i antalet elektorer 312-226 till Trump.

https://www.realclearpolling.com/maps/president/2024/no-toss-up/electoral-college
2024-10-21, 14:30
  #3323
Medlem
ReijoHervonens avatar
538 har nu ökat vinstchansen till 53% för Trump.

Sen tycker jag den sidan är väldigt dålig. Då man ser på simuleringarna den gör så landar en massa simuleringar långt ut till vänster, att Demokraterna skulle vinna med över 200 elektorer. Att det skulle inträffa är väl kanske 0,01% chans i verkligheten men ändå har dom 91st (av tusen) simuleringar som landat där. På andra sidan, republikansk seger med +200 elektorer så är det bara 15 simuleringar.

Båda är ju extremt osannolika och borde inte vara med. Om 10,6% (9,1% Dems, 1,5% GOP) av simuleringarna landar långt ute i det extrema så borde dom fixa algoritmen då den har ganska allvarliga brister. Varför algoritmen verkar favorisera extrema värden långt ute just på Demokratkanten vet jag inte men jag har mina aningar. Tar man bort dessa extremscenarion så blir det 378st Harris segrar och 511st Trump segrar.
Det skulle ge Trump en 57,5% chans att vinna vilket skulle stämma överens bättre med RCP.

https://projects.fivethirtyeight.com/2024-election-forecast/
2024-10-21, 16:52
  #3324
Medlem
DjPuttes avatar
https://x.com/IAPolls2022/status/1848327608435413365
WP/Shar School poll - % of likely voters who will definitely or probably support...

Georgia - 🔵 Harris 51-47%
Wisconsin - 🔵 Harris 50-47%
Michigan - 🔵 Harris 49-47%
Pennsylvania - 🔵 Harris 49-47%
Nevada - 🟡 Tie 48-48%
Arizona - 🔴 Trump 49-46%
North Carolina - 🔴 Trump 50-47%

Sept. 30 - October 15 | N=5,016 LV

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in