2023-10-10, 00:00
  #8017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Men Västbanken är ju redan rätt fylld, både med palestinier och israeliska bosättningar som hela tiden expanderar. Tror du att dessa bosätter vill leva tillsammans med Gazaborna? Du tror heller inte att detta bara skulle flytta problemt från Gaza, till Västbanken. Jag menar att det skulle bli mycket värre för Israel att ha uppretade Gazabor utspridda över Västbanken, närmare Jerusalem och Tel Aviv än instängda på Gazaremsan.

Om tex Putin erövrade Sverige och slängde ut oss ur vårt land och vi hänvisades att bo i läger kanske vi också skulle bli Europas nya "zigenare".

Vad är ditt alternativ då?
Det finns bara havet kvar som jag ser det..och helt ärligt skiter jag fullständigt i vilket..:-)
Citera
2023-10-10, 00:01
  #8018
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Allt annat hade varit en stor överraskning. Gisslan var tyvärr redan körd från första sekunden.
Japp, får rysningar när jag tänker på hur dom har det, framförallt kvinnorna, säkert våldtagna i timmar, går ju inte få ut dom med special styrkor heller i en sådan miljö.

Hamas gick ut nyligen med att dom kommer börja avrätta gisslan om det inte slutas bombas.
Citera
2023-10-10, 00:02
  #8019
Medlem
Israel är västvärldens andra förintelsen av judarna. Israel borde ha bildats inne i Tyskland där det finns efterblivna högerextrema snönegrer som inte kan leva med andra grupper som ser annorlunda ut och har det bättre socialt och ekonomiskt. Judarna levde i fred där i mellanöstern INNAN.
Citera
2023-10-10, 00:02
  #8020
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av starzkis
https://twitter.com/realwillgoren/st...701674181?s=46

Gisslan avrättade utav hamas, oklart om det är därifrån dock.

Se där ja, om det stämmer så slaktar Hamas "gåsen som lägger guldägg". Sätter fjutt på egna kåken när man inte har försäkring.

"ISIS vibbar, dödskult"
Citera
2023-10-10, 00:02
  #8021
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Det skall utnyttjas fullt ut.
Bättre läge att i lugn och ro rensa ut bland Palestinierna på ett ordentligt sätt kan dröja länge,
Det är bara att köra på.
Hamas gjorde i det blå skåpet.Nu får de betala ett pris de inte klarar av.

Ja världen kommer inte lyfta ett ögonbryn om Israel nu kör loss i två månader eller längre.
Citera
2023-10-10, 00:02
  #8022
Citat:
Ursprungligen postat av Hejstefan
Redan första dagen kunde man se filmer på flyende människor från ravefestivalen.
Man hörde skott i bakgrunden, men jag utgick ifrån att dom bara sköt över huvudet på dom flyende för att skrämma iväg dom.
Men att över 250 personer mördades och många våldtogs är ju helt sjukt.
Hur kan folk öppet supporta Hamas och hur tänkte Hamas att detta skulle uppfattas av omvärlden?
Hade dom tagit ”IS-droger” och blivit tokiga lr är det deras riktiga jag att mörda och våldta oskyldiga civila?

Är väl knappast någon nyhet att Islamister mördar civila? Det är ju exakt vad Hamas, IS och liknande dårar alltid sysslar med. Har du missat alla terrordåd runt om i världen?

Samma sak gjorde de ju i t.ex. Paris. Mördade 100+ civila och torterade, våldtog och skändade många.

Har du missat alla IS-filmer från när de bränner folk levande, skär huvudet av civila m.m.?
Citera
2023-10-10, 00:03
  #8023
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slackoff
Precis det är skillnad att massakrera och våldta hippiebrudar på ravefestival och att möta vältränade soldater och dina idoler är redan inringade och neutraliserade på israeliskt territorium nu och snart handlar det om att driva ut dem från deras hålor.
du skit i den där jävla festivalen nu. ni har tjatat ut det. fokusera på krigfan ditt cp
Citera
2023-10-10, 00:03
  #8024
Medlem
DirtyDiggerNicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Tror inte att Egypten på minsta sätt är lockade av den tanken,så den kan du med fördel glömma per omgående.
Palestinapacket har bara Västbanken att fly till.

Jag tog upp även detta i den posten. Du har rätt i att de inte är det minsta lockade av detta.

Men det är inte upp till dem att bara kunna välja fritt.
Du måste skilja på Egyptens juridiska rättighet enligt internationell rätt att neka någon tillträde till landet och vad som är realitet. I realiteten har Egypten om ett par veckor detta att välja på:

1. Låta maskingevären gå varma mot andra araber som flyr.
2. Komma överens med FN om läger.

Jag tror de väljer nr 2 efter garantier om ekonomiskt stöd (FN tar notan) och avtal om att lägren ska vara avskiljda.

Sen kommer man antagligen i det egyptiska civilsamhället se till att de palestinier som ändå avviker från lägren och är till en börda i det egyptiska samhället för dugliga kok med stryk som motivation för alla andra att hålla sig på sin kant.
Citera
2023-10-10, 00:03
  #8025
Medlem
RonnyKålmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av different_trip
Vilka är ”er”?

Det bor 1.3 miljarder med muslimer på jorden, vi är 8 miljarder. Brinner det till ordentligt så skulle vi kunna klubba ihjäl er med era egna stenyxor.

Ni har en jävla tur att vi haft det så jävla bra under så många år att folk blivit mjuka. Ni gör dock allt för att få det att vända så fort som möjligt.

Vad händer om Europa tar samma ställning som USA?

Det som händer är att europa brinner, ordentligt, tyvärr. Inget jag vill, men vi ska nog vara lite försiktiga med den taktiken

Låt usa och israel köra sitt race, vi i Europa bör hålla oss undan passa på att bli starkare medan de faller...
Citera
2023-10-10, 00:03
  #8026
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Art.Deviant
Vart står det nånstans att offren blev våldtagna?
Det ryktas om det men inget bekräftat, mer troligt än att det inte hänt dock, våldtas ju generellt en massor i krig och då är det män som våldtar män, tänk då dessa djur som har attraktiva kvinnor som gisslan.
Citera
2023-10-10, 00:03
  #8027
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slackoff
Precis det är skillnad att massakrera och våldta hippiebrudar på ravefestival och att möta vältränade soldater och dina idoler är redan inringade och neutraliserade på israeliskt territorium nu och snart handlar det om att driva ut dem från deras hålor.
PS : David var jude så ja historien kommer nog upprepa sig och David vinner även den här rundan.

De inne på Israels territorium är redan avslaktade till 95 procent.
On to Gaza nu!
Citera
2023-10-10, 00:04
  #8028
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
I första hand bo kvar i Gaza och på sikt få mycket högre levnadsstandard än nu. Gaza är ju ändå bara ett slukhål av bidrag. Eller flytta till Västbanken, Egypten eller Jordanien.

Ja det är ett slukhål. Pengar har tendens att bara försvinna i den typen av områden. Vi såg hur det gick i Afghanistan där miljarder dollar plöjdes ned men som bara försvann.

Västbanken - då flyttas bara problemet. Ett relativt lugnt Västbanken kan blossa upp i större oroligheter.

Jordanien hyser redan en stor mängd flyktingar, palestinska och från Syrien. Landet är fattigt. Förmodligen så varken vill eller landet ta emot flyktingar.

Egypten, landet kan säkert svälja ytterligare två miljoner. Men landet är redan idag kraftigt överbefolkat i förhållande till hur landets resurser ser ut. Dessutom kan dessa skaka politisk instabilitet i landet som på sikt gör Israel större skada än att ha dem på Gazaremsan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in