Citat:
Ursprungligen postat av
Quackenbush
Som allting annat från SD så är även detta en superkorkad och rentav stötande idé. Det partiet värker verkligen fram dom mest intelligensbefriade företrädarna. Det är som att partiet aktivt letar efter cowboys och hillbillies.
Som Gunilla Schmidt från Åstorp som ville montera upp en kulspruta på Öresundsbron under flyktingkrisen. Eller som Håkan Lerstorp från Trelleborg som menade att kvinnor som blir misshandlade i relationer får skylla sig själva. Detta är SDs företrädare, samma parti som nu vill låta folk gå runt beväpnade i samhället.
Om man bortser från SD:s mest korkade företrädare så är förslaget i sig inte nödvändigtvis korkat. Om staten misslyckas med sitt uppdrag att skydda medborgarna och hålla illegala vapen borta från gatan så kommer vi förr eller senare till en gräns där vi laglydiga medborgare till slut måste ges möjlighet att ordna vår egen säkerhet.
Vänstertänket med en stark stat där polisen har våldsmonopol fungerar inte i en global värld med öppna gränser. Ni kan inte ha kakan och äta den samtidigt, Quakenbush.