Citat:
Ursprungligen postat av
wihnei14
Vissa saker du säger är ju saker folk gör av frivilja, att vara tjuv och egoist är inget vi har evolverat till. Människan har evolverat till att vara ganska kollektivistisk, samarbetsvillig och grupporienterad. Men sen finns det folk som väljer att stjäla tex men de är ju undantag. Alla vill innerst inne tillhöra en harmonisk grupp.
Den starkes rätt är ju en naturlig lag som styr oss fortfarande när det kommer till politik tex. Folk tyr sig till styrka för det finns trygghet där. Kolla vänstern tex de har stor makt nu för deras retorik utstrålar styrka. Allt de gör är att anklaga, attackera, manipulera och måla upp fienden som ond. Borgarna försöker alltid vara resonabla i partiledardebbater medans vänstern endast står och anklagar. Media för den retoriken också och folk gillar det. Majoriteten av deras anhängare gör också så men jag tror inte de har någon djupare förståelse för sitt egna beteende ens, utan de dras med av pöbeln, deras egna kultur och media. Skam är ett mer effektivt sätt att ändra folks åsikter än resonemang. Det var så Trump blev så stor också för han attackerade och stämplade sina fiender. Han utstrålade styrka och folk dras till det. Jag tycker dock inte om Trump, han är väldigt anti-intellektuell precis som stora delar av vänstern. Men ifall man ska vinna politisk makt så måste man vara aggressiv och utstråla styrka.
Det jag försöker förklara är att människor är tribala vare sig du vill det eller inte. Men sen kan ju kulturen driva på det osv. Men kolla idag samhället är fyllt med etniska konflikter för att samhället är mångrasligt. Svarta och araber går ihop i gäng och förnedrar svenskar genom att stjäla deras saker, pissa i deras mun och kalla dem för svennejävel. De går ihop i gäng och gruppvåldtar svenska kvinnor tills de nästan dör och kallar dem för svennehora. De bedriver etniskt motiverat våld emot oss. Svenskar är så indoktrinerade att de låter hellre sina barn dö än att göra något åt saken. De säger att de älskar invandrare, men de vill ändå inte bo bland dem. För de är fortfarande tribala på ett djupare plan.
Det är därför jag säger att människor vill leva homogent, det ligger i våran natur. Vissa raser är dock mer etnocentriska än andra araber och judar är formade av mångetniska samhällen så de har utvecklat en högre etnocentrism för att överleva. Medans vi är formade av ett homogent samhälle så vi har inte utvecklat lika stark försvarsmekanism. Så vi är mer altruistiska.
Folkmord sker ju för att olika grupper tvingas leva tillsammans. Du kan inte skylla alla krig på nationalism. Den liberala demokratin som är globalister, alltså motsatsen till nationalism bedriver ju mest krig idag. Den liberala demokratin har bombat sönder hela Mellanöstern, släppt atombomber över Japan och dränkt tyska civila städer i fosfor vilket dödade ca 500 000 oskyldiga människor och det är något som liberaler i Tyskland firar en gång om året. Globalister är minst lika krigiska för de vill att hålla på pilla i vad andra länder gör. Kolla bara på Uganda tex de förbjuder hbtq och då funderar USA på att lägga in sanktioner mot Uganda och göra livet jävligt för dem.
www.aljazeera.com/amp/news/2023/6/16/us-restricts-ugandan-officials-travel-in-wake-of-anti-lgbtq-law
Kul att du nämner judarna ja de är extremt etnocentriska, de kallar inte bara sig själva för det utvalda folket. De kallar också icke judar för goyim vilket betyder boskap. Judar har bedrivit massa folk mord men ändå vill de att vi ska tycka synd om förintelsen, medans judarna själva firar sina folkmord. Under purim tex så firar judarna folkmordet på 70 000 amaleks, det var ett folkmord de bedrev i Persien. Du kan läsa om det i Esters bok i gamla testamentet. Under kommunismen så bedrev de också etniskt motiverade folkmord över hela öst-europa. Jag kan berätta mer om det ifall du vill för judarna är ett väldigt intressant folk.
Jag tänker att den enskilde människan eller en väldigt liten grupp ofta är egoistisk = ond, men som stort demokratiskt kollektiv kan människan utveckla godhet som är till gagn för hela mänskligheten. Genom kyrkan och genom demokratin uppenbarar sig Guds vilja - vad som är "naturliga lagen" - för mänskligheten, om han nu finns.
Att människan är så social är inte bara pga evolutionen, för att vi biologiskt har evolverat till flockdjur och utvecklat instinkt att bilda stamsamhällen, utan dessutom tack vare vår förmåga att utveckla kultur. Båda dessa mekanismer, både biologiskt arv och kulturell miljö, ligger bakom det många upplever som "naturlig lag", är det så du menar? Konkurrerande memers (religioners, kulturers och ideologiers) tävling mot varandra har resulterat i att välorganiserade statssamhällen med kungamakt har vunnit mark mot stamsamhällen, även om en konflikt mellan systemen finns mellan krankriminella och staten. Världsreligionerna har vunnit över stamfolkens folktro, och stärkt kungamakten. Efter franska revolutionen och fram till 80/90-talet har demokrati vunnit mark mot auktoritära samhällen ("den starkes rätt"), för att det leder till mest framgångsrika samhällen. Överstatlig makt (EU, USA, FN) har övertagit en del av nationalstaternas makt, för att det möjliggör fred, framgångsrik handel och klimatpolitik. Globaliseringen ökar för att det gör oss rikare.
Dock har demokrati misslyckats i tidigare kolonialländer och lett till korruption, och därför vill folket i vissa muslimska länder ha sharialager och teokrati, vilket är oroande. Tar vi emot för många invandrare kommer många europeer att rösta på auktoritära partier, som kan komma att minska demokratin. Det är en större risk än att invandrarna röstar på religiösa partier som tar ifrån oss vår frihet. Så övriga partier måste begränsa antalet invandrare främst för att undvika att auktoritära nationalistiska partier tar över helt i Europa.
Inget verkligt demokratiskt land har direkt angripit ett annat demokratiskt land under historien. Kärnvapenstaterna vågar inte angripa varandra utan finansierar proxykrig i fattigare länder, men jag kan inte komma på något exempel på tydligt större proxykrig där båda sidorna av de som finansierar kriget var fullvärdiga demokratier? Europeiska länder brukar lite då och kriticera USA:s krigföring, men inte stödja motståndarsidan militärt eller ekonomiskt.
Så för att det finns etniska konflikter i samhället borde vi bedriva ändå mer etnisk rensning? Jag personligen har inget emot att bo nära invandrare, och många invandrare bor redan i mitt radhusområde, men det är läkare, forskare och liknande. Men en helsvensk fattig familj med diverse sociala problem blev baktalad här, för att nån trodde att de snodde saker. Att förklara allt med etnicitet/kultur och inget med klass (som du kanske gör) är lika fel som att bara använda klass som förklaringsmodell för alla samhällsfenomen (som vänstern ofta gör).
Håller med om att genom att judar har haft en så stark nationell identitet länge, åtminstone ända sedan de sammanställde sin historia i gamla testamentet när de blev en stormakt på kung Salomos och Davids tid, så har de drabbats av slaveri och folkmord flera gånger sedan järnåldern, och på järnåldern även utfört folkmord mot de elaka amalekiterna som de ständigt var i konflikt med. I historien om David och Goliat var Goliat filisté, dvs palestinier, så historien upprepar sig även om det idag är Israel som är Goliat. Judar är exempel på negativa följer av nationalism, och deras historia ger exempel på att människan av naturen är rasistisk och kan båda utsättas för och bedriva etnisk rensning och folkmord. Samtidigt är jag imponerad av dem som folk för att de i historien har varit inblandade i så många högkulturer, både som slavar och som ledare, och i mordern tid varit inflytelserika förespråkare både för vänster- och högerideologi. Europeiska judars framgångar vetenskapligt, som läkare, inom politik, media och bankväsende är spännande och kan inte vara en konspiration, det är för svårt att lyckas inom sådanna områden bara genom att bestämma sig och i hemlighet hjälpa varandra, utan beror på att de är en läsande kultur och de har högt medel-IQ efersom många av dem har vuxit upp i rika hem. Judiska familjers kapital ackumuleras generation för generation, precis som vita människor, men i ändå högre grad.
(Jag ser ingen tydlig skillnad mellan käbbel från dagens vänsteropposition och käbbel från högeroppositionen innan valet 2022. För mig visar käbbel inte på politisk styrka, men att ingå politiska samarbeten över partigränsen så att man lyckas genomföra politik, och att vara så trygg i sin ideologi att man kan kriticera sitt eget parti eller sitt politiska block, det är politisk styrka. Ytterlighetspartier som v och sd visar ofta prov på integritet genom att hålla fast vid sin ideologi istället för att vara pragmatiska och lojala mot sitt block, vilket också ger intryck av styrka.)
Det är intressant att prata med dig, även om diskussionen nu börjar tappa sin röda tråd.