Citat:
Ursprungligen postat av
FruKrokodil
Det lilla jag vet om beviljad skuldsanering är att man faktiskt måste göra det man kan dvs betala sina månatliga räkningar under en viss period för att beviljas skuldsanering. Det funkar alltså inte som Hallerheim tror dvs skita i alla räkningar och sen få sanering.
Hade Hallerheim orkat läsa på lite så hade han förstått att hans sanering kommer längre och längre bort för varje uteblivet underhåll. Men jag är osäker på om Hallerheim ens kan läsa eller skriva då Patricia rattar hans konton och skriver alla hans inlägg på sociala medier, och Patricia är verkligen inget högskolematerial.
Tror ingen av dem är särskilt pålästa ang skuldsanering, men ett av kraven är ju att inte dra på sig mer skulder vilket dessa gör. En annan är ju att man ska ha gjort allt man kan för att betala själv, vilket ingen av dem heller gör.. sen tycker jag personligen att skulder till försäkringskassan som te x fel utbetalning av VAB, uteblivet underhåll , felaktigt bostadsbidrag m.m ska undantas saneringen precis som CSN inte ingår i den.
Har också en tanke ang utebliven förskolevagift, betalar man inte får ju inte barnen gå på förskola, hur löser dem detta? Även om P & J inte behöver nyttja så kanske L måste på pappaveckorna ?