Citat:
Ursprungligen postat av
Nynne
Men, herregud! Läs igenom alla filer och bilagor om vad denna psykopat gjort genom åren innan ni överhuvudtaget uttalar er. Det är ju fullkomligt solklart att kvinnan skiljt sig för att komma ifrån en galen psykopat. Psykopater är, precis som tidigare nämnts oftast högfungerande utåt. Han har ju terroriserat henne, hennes familj och sonen. Personlighetsstörningar kan visst öka i styrka med åren. Hoppas han får ett långt fängelsestraff.
Det är så fruktansvärt obehagligt med alla dessa utsagor som försvarar pappan.
Så fort en mamma vill ha ensam vårdnad är det manipulation. Det kan bara, för vissa Flashbackanvändare aldrig handla om en gravt personlighetsstörd människa, utan skulden ligger på något sätt alltid hos mamman..Tom. när pappan går all in och mördar barnet, så är det på något sätt alltid någonstans han som är offret (han var inte så från början, pojken var eg inte rädd för pappa,utan bara att han kom oplanerat. Mamman tog till ensam vårdnad och därför råkade pappan in i psykos..
Det kan inte vara så att de tror det på riktigt
Då är det jäkligt illa. Jag ska låta det vara osagt. Men tror snarare på teorin unga män som verkligen köpt patriarkala tankefigurer om kvinnan som en ond, listig varelse som ljuger,, manipulerar av pur ondska och lust att förstöra för män.
Vilket haveri.
Människor som råkar in i psykos blir inte mordiska per automatik och i synnerhet inte mot närstående.
Att mamman söker ensam vårdnad,att både skolan och pojken uttrycker oro och att pappan till slut dödar sin unge tyder ju på att mamman hade rätt i sin oro och att pappan var våldsam och hotfull.
Det är den normala tolkningen..
Allt annat är försök till fragmentarisering.