Citat:
Ursprungligen postat av
Inthemiddle
Jag tror att jag förstår vad du försöker säga och det låter som att det möjligtvis kan finnas en personlig erfarenhet på något vis av en "ful" vårdnadstvist där pappan varit den som blivit utsatt av en psykiskt störd/instabil "mamma".
Men, nu pratar vi ju om det här fallet, den här mannen.
Säg mig, om man av kärlek till sitt barn kämpat i 7 år, som du tolkar situationen, för att få ökat umgänge med sin son, varför i helvete väljer man att mörda sitt barn sen??!
Jag köper helt och fullt att om man är en kärleksfull pappa med alltigenom goda intentioner och man gör sitt yttersta dag ut och dag in i 7 fucking år men ändå ständigt blir motarbetad, orättvist anklagad och bespottad, kan tappa humöret och fattningen på sin expartner.
På sitt ex, inte sin son.
OM han nu verkligen älskat sonen så mycket, var ligger rimligheten i att han efter 7 år av kämpande för sonens skull väljer att mörda honom?
Om mord var det han såg som den enda lösningen, borde han inte mörda mamman istället och där och då få slut på kampen som varat i 7 år??
Det går inte ihop i mitt huvud i alla fall.
Att försöka finna logik i ett sådant mord är omöjligt. allt går inte ihop hela tiden.
Ja varför dödade han inte mamman, tror ingen eller väldigt få personer kan förklara det.
bara han själv kan kanske förklara det. möjligen så kan han kanske inte ens det.
Detta är inte första gången det händer och kommer tyvärr inte vara det sista heller.
Om han dödat mamman kanske frågan hade sett annorlunda ut, "varför dödade han mamman, det gör ju inte så att han får vårdnaden". man kommer alltid kunna hitta en "varför gjorde han/hon inte så istället"
Kanske är det hämnd? får inte jag honom så ska inte du få honom heller.
Det kanske blev den här utvägen ur det här för att göra så att ingen vinner.
finns flera exempel där mamman eller pappan har mördat sina barn pga vårdnadstvister.
man kan inte riktigt förklara varför man gör si istället för så.
Jag har ingen egen erfarenhet av något av detta annat än vad jag läst, finns riktiga skräck exempel.
Det bästa jag någonsin gjort är att skaffa barn. men även det värsta eftersom allt kan skita sig pga en feltolkning.
ett exempel är när en pappa lämnade sin dotter på förskolan och fröken frågade vad dom har gjort under dagen. helt allmänt.
Dottern svarar att hon och pappan har mysigt i sängen.
Fröken tar det som att pappan har sexuellt utnyttjat dottern genom att "mysa" i sängen.
pappan blir anmäld och framför honom har han en flerårig kamp med att bevisa att ha inte har utnyttjat sin dotter sexuellt. han fick inte träffa henne på flera år pga av ett felaktigt antagande.
en feltolkad mening förstörde ett helt liv. så lätt kan en hel värld krascha runt en.