Citat:
Ursprungligen postat av
Bajslukt
Att "makten" gör allt för att tysta ner och få bort honom tvivlar jag inte ett dugg på.
Det räcker med att se hur man orkestrerade hans sociala utfrysning och hur deras lakejer betedde sig vid intervjuer.
Det AT gjort är att uttrycka sig så pass skevt att ett helt normalt regelverk trätt i kraft.
Hur gärna än vissa önskar att ordet vore fritt så har det sina begränsningar relaterat till hot, hat, uppviglingar, trakasserier, misogyni, rasism eller vad det nu än är.
Det är med andra ord inte ett dugg märkligt och andra som inte klarar av att hålla sig inom regelverket ryker likt Tate.
Han är med andra ord ingen stackare som begränsas mer än nån annan.
Han är inte utsatt för annat än sig själv. Det är självskapat och heter konsekvens.
Citat:
Problemet är att Andrew är en uppenbart narcissist, alternativt psykopat. Det kan vilken vuxen person med livserfarenhet se. Att han kör en gimmick är uppenbart, men det är också en del av honom.
Tittar man på hans tidigare uttalanden, både offentligt och privat, så blir det tydligt vilken narcissist han är. Hans Gudskomplex är total.
Så är det nog. Nåt är helt galet.
Hans narcissism, grandiositet, habegär, arrogans, empatibrist, självcentrering står som en aura kring honom.
Inklusive behov att utöva makt, kontroll och han har en aggressiva approach.
Citat:
Vilket får anklagelserna mot honom, i alla fall i UK, innan kändisskapet, att inte låta helt osannolika. Meddelandena han skickade till en av tjejerna talar sitt tydliga språk. Än dock, hon fortsatte träffa honom efter "våldtäkten" och det tog lång tid innan hon anmälde honom. Jag har svårt att se en sådan person som ett offer.
Märklig sista mening när du samtidigt medger
"narcissist, alternativt psykopat".
Du tycks ha missat fulla innebörden av störningarna.
De är rara och normala när det behövs.
De slår och smeker med samma hand tills de i stort sett har malt ner människors normala mekanismer.
Vilket handlar om manipulation.
Citat:
Jag håller med om många saker Tate-bröderna säger och sagt. De har helt rätt i mycket.
Vilket likaväl faller inom ramen för manipulation.
De säljer in sig via att säga mer normala ting och väva in det mer patologiska budskapet.
Det du nämner är exakt vad som sker med groupies till psykopatiska mördare. De inbillar sig att det finns en god och en bra sida.
Om man likt dig anser att det är "narcissist, alternativt psykopat" så är det bara att skita i hela personen.
Oföränderliga, alltid manipulativa i ett egocentriskt syfte och hänsynslösa.
Rovdjur och byte för en psykopat och narcissisten är inte mer trevlig vars livsluft är att kräva ständig beundran.
Citat:
Det är kul och fascinerande att observera folks absoluta ställningstagande till Andrew Tate.
Ena sidan är helt emot honom och greppar efter halmstrån för att smutskasta honom. Fruktansvärt desperata människor - så som vänstermänniskor brukar vara. Medan den andra sidan dyrkar honom och försöker rationalisera och förbise väldigt negativa aspekter.
Sen kan du ju lägga ner dina inövade klyschor om vänstern, som om det vore ett motsatsförhållande till Tate.
Reaktionerna när det framkommer att han scammat män, dåliga polisutredningar ang kvinnor han angripit med våld och samma mönster nu är normala.
Ett vider.
Det vill säga att känna äckel för en så patetisk man. Han är inte ens värdig det epitetet.
Reaktionerna är dock inte mer svallande än nåt annat rättsfall i abok.
De som däremot hetsar upp sig är hans groupies, men det är förståeligt.
Självbilden får sig väl en törn.
Sen ser man andra av Tates rövslickare som försöker smyga sig ut bakvägen via en lite mer påklistrat cool och laidback attityd.
Men ränderna är svåra att tvätta ur.
Det är Matrix, etablissemanget, vänstern och annat bs.
"Makten" versus Tate...