Citat:
Ursprungligen postat av
grungewhore
Hans bror, Islamistvurmaren, tycks vara lika förtappad han. Om man tittar på skinheaddokumentären SVT gjorde på 80-talet, så sitter han och pratar marxism med några skinnskallar i Kungsträdgården. Det är bröderna Gardells verkliga agenda.
Skinheadsen var aldrig särskilt många, kanske några hundra totalt, som mest drack öl.
De hade kängor av den enkla anledningen att de gick jättelångt, tja de hade dåligt med stålar och därför knappt råd att köpa SL-biljetter.
Ganska bisarrt var att de hade inte rätt till tex A-kassa eller mycket annan hjälp. I regel så var de ensamma tonårspojkar till en ensamstående morsa som hade ett dåligt betalt jobb. Fanns alltså inga nöjen för dessa. I England, UK var det likadant för de skinheadsen där.
En kraftig nedgång i UKs ekonomi plus Margaret Thatchers klumpiga sätt att hantera arbetslösheten spädde på att de kände sig desperata.
Hela UKs kolgruveindustri lades ner på bara några år.
UK kunde köpa billigare kol från till exempel Australien.
Citat:
Ursprungligen postat av
43dz
Jedit jag skiter i vilket riddle me this: om tvångssteriliseringslagarna i Sverige las fram av en sosse, var det under påverkan av fascism eller kom dessa lagar om rasintegritet inifrån självaste socialdemokratismen?
Tvångssteriliseringarna kan inte ha varit många totalt sett. Det var nämligen inte så lätt på den tiden att operera. Inte förräns in på 1970-talet blev operationstekniken någorlunda avancerad.
Ännu in på 1970-talet var det inte så ovanligt att åldringar dog efter till exempel höftledsoperationer.
Antalet tvångssteriliseringar var så få att de knappast påverkade den totala genpoolen annat än rent marginellt.
Citat:
Ursprungligen postat av
MrMario
Jonas återkommer alltid till den "fördomsfulla läkaren" i sina självömkande texter i tidningarna, som lär ha sytt igen hans fisring på 1980-talet. Jonas anmärker på att läkaren alltså var fördomsfull, homofob och kanske t.om. nazist för att han uppmanade Jonas att inte trycka upp fler knytnävar i röva.
Ursäkta men jag tror inte så värst mycket på att läkaren var där och sydde.
Det riktiga medicinska begreppet är analfissur, och/eller vanliga hemorrojder.
Det är sällan de sys. Skulle det varit en större skada hade han varit tvungen att haft en stomi-operation med stomipåse i minst 3 månader.
Det är troligen ljug och lögn. Han har haft helt vanliga Hommo-hemorrojder som de har bränt bort.
Och han fått äta fiberfri föda i 2-5 veckor.
Citat:
Ursprungligen postat av
AgenteProvocatrice
Jonas vill ställa homosexualitet och HBT mot högern och det har varit ett uttalat mål för Pride i flera decennier nu och de skriker anti SD och hånar Åkesson från scen. Tror den här bögen att den typen av verksamhet inte sätter djupa spår i landet om man nu råkar vara HBT och höger?
Ja, det är som att de som är som Jonas Gardell inbillar sig en massa om SD-folk.
Som inte är sant.
De provocerar helt fel grupp.
Men de kan ju prova med att provocera musslorna ?
Då jäklar kan det ta hus i helvete.
Och då får han ju det "kulturkrig" han vill ha ?
Det är precis som att PK-Vänstern inte vet vad de vill, eller hur ?
Men är det inte klokast att välja vilken strid de vill ta ?
Istället för att gapa om en strid som aldrig blir av ?