Citat:
Ursprungligen postat av
Perfecthairline
Ja, jag har hittills tyckt att solceller inte har verkat lönsamt men fortsätter det så här att man får betala vinterpriser även på somrarna så lär det betala av sig ganska snabbt.
Solpaneler har fallit i pris, för en given maxeffekt. Och det lär nog fortsätta i någon takt.
Men det har gjort att panelerna numera kostar mindre än arbetat att montera dom. Blir troligen en avklingande priserosion på totalkostnaden framöver. Avskrivningstiderna har nog kortats ned, men kan nog fortfarande vara en hel del år.
Sedan beror det på vilken kalkylränta man räknar med.
Ena ytterligheten är att man lånar.
Andra är att man tar pengar man har på banken.
Sedan kan man göra en mer komplicerad investering med batterier där man sparar elen och låter bli att köpa när det är dyrt. Köper man batterierna i utlandet för 1000 kr/kWh så förbättras affären betydligt.
Men elpriserna nu beror på en värmebölja i Europa som driver upp elpris pga extrem användning av AC. Det kan man inte räkna med består.