Citat:
Ursprungligen postat av
offermentalitet
Vore trevligt med en marknad som ej sysslade med fiffel som FS4 eller ej är gjord för autistiska datanördar som Archetyp.
Alltså inte för att vara sån, men om man tycker att t.ex Archetyps interface är svårt att navigera sig igenom (det är förövrigt lika lätt som interfacet här på fb typ) och inte lyckas luska ut hur man överför xmr så kanske inte just internetköp av olagligheter något man bör sysselsätta sig med.
Med tanke på hur jävla användarvänligt dagens marknader är blir folk tyvärr alldeles för lata och verkar tro att det är onlinepizza ni klickar hem?
Det är ju brottslig verksamhet ni sysslar med på dessa sidor, och har man inte ork nog att läsa någon guide på 5 minuter så man förstår hur funktioner funkar bör man avstå helt från att handla online och ge sig ut på kranjakt!
Skrämmande hur låg kunskapen verkar vara generellt när det kommer till så simpla vitala saker som t.ex:
* Inte lyckas lära sig föra över xmr/bitcoin utan att lyckas blåsa sig själv (helt ärligt kan jag inte tycka synd om folk som för över flera tusen till nån random länk som ”verkade se lite skum ut men trodde dom ändrat utseende”)
* Inte kunna ta 5 minuter av sitt jävla liv för att t.ex läsa igenom några inlägg här, på archetypforum eller liknande så man lär sig alla funktioner
* Trots att man tidigare fått brev beslagtagna fortsätter att beställa som om inget hänt, och blir förvånad när polisen knackar på
* Vågar inte ens tänka på hur eran säkerhet och anonymitet set ut, har ni någon aning om vad ni egentligen gör?
Absolut att det är ”smidigt” att beställa hem knark till brevlådan, men det är ju alla puckon som missköter sig som gör att de som faktiskt orkar tänka efter lite själva blir drabbade av div. motgångar då man mer eller mindre ger polisen bevismaterial i handen pga ignorans. Fan ska ni handla knark på nätet så borde det vara ett krav på att man har hjärnceller kvar att knarka bort..
*Inte riktat mot dig personligen (även om det kanske uppfattas så) utan mer ett generellt svar på din kommentar och ett försök att få folk vakna till lite - innan dom blåser sig själva på pengar eller får en husis pga slarv..