2021-05-24, 19:04
  #397
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chrisma
Men det här är ju samma sak som att säga att vissa inte har rätt att skaffa barn.
Och det är farligt att tänka så.

Det skulle vara farligt om det skulle komma från SAMHÄLLETS sida, ja. Från överheten. Men man kan väl inte tvinga enskilda medborgare - oavsett kön - att ligga med, gifta sig med eller skaffa barn med personer, som de INTE VILL ligga med, gifta sig med eller skaffa barn med. Eller? Vilka egenskaper man väljer efter där, måste ju vara upp till var och en. Eller?
Citera
2021-05-24, 20:06
  #398
Medlem
Katzyns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rick.Blaine
Jag tycker snarare att det visar på att man är ansvarsfull som förälder. Om man verkligen önskar sina barn de bästa förutsättningarna räcker det inte enbart att ge kärlek och trygghet. Längd, utseende, intelligens, hälsa, livslängd, är samtliga ärftliga. Om du väljer en partner som är kort, ful, dum, sjuklig (fysiskt som psykiskt) är det sannolikt att dina barn också kommer att ärva dessa drag, och få sämre förutsättningar och ha det svårare i livet.

Jag förstår faktiskt inte de kvinnor som väljer att skaffa barn med väldigt korta män, män med en lägre kognitiv förmåga, eller män som har ärftliga sjukdomar. Är det verkligen så klokt att låta sina barn få ärva det?

Du kan inte styra den genetiska mixen på det sättet, vi la ner det projektet i samband med det nationalsocialistiska, även om du tycks drömma dig tillbaka.

En kvinna som skaffar barn med en kort man kanske föder nästa generations största geni. Men denne individ bör inte födas enligt dig, för du tror på fullt allvar att du kan göra världen bättre med en så banal sortering av vilka gener som ska föras vidare.
Citera
2021-05-24, 21:21
  #399
Medlem
Rick.Blaines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Katzyn
Du kan inte styra den genetiska mixen på det sättet, vi la ner det projektet i samband med det nationalsocialistiska, även om du tycks drömma dig tillbaka.

En kvinna som skaffar barn med en kort man kanske föder nästa generations största geni. Men denne individ bör inte födas enligt dig, för du tror på fullt allvar att du kan göra världen bättre med en så banal sortering av vilka gener som ska föras vidare.
Jag hade fått för mig att du var mer seriös än att använda dig av simpla halmdockor.

Det är klart att vissa egenskaper väger tyngre än andra. Men den kvinnan du använder i ditt exempel hade inte fått ett intelligent barn om inte fadern också hade haft ett högt IQ. Förresten så korrelerar IQ och längd.

Jag tycker att frågan är rimlig: Är det ansvarsfullt som förälder och mot (det framtida) barnet att skaffa barn med en man som har sämre gener. Om man som förälder vill ge som barn de bästa förutsättningarna ska man inte då försöka skaffa barn med en partner utan sjukdomar i släkten, med ett högre IQ, som ser bra ut?
Citera
2021-05-24, 21:23
  #400
Medlem
Katzyns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rick.Blaine
Jag hade fått för mig att du var mer seriös än att använda dig av simpla halmdockor.

Det är klart att vissa egenskaper väger tyngre än andra. Men den kvinnan du använder i ditt exempel hade inte fått ett intelligent barn om inte fadern också hade haft ett högt IQ. Förresten så korrelerar IQ och längd.

Jag tycker att frågan är rimlig: Är det ansvarsfullt som förälder och mot barnet att skaffa barn med en man som har sämre gener. Om man som förälder vill ge som barn de bästa förutsättningarna ska man inte då försöka skaffa barn med en partner utan sjukdomar i släkten, med ett högre IQ, som ser bra ut?

Frågan är sannerligen inte rimlig. Den tyder på Gudskomplex.
Citera
2021-05-24, 21:46
  #401
Medlem
Rick.Blaines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Katzyn
Frågan är sannerligen inte rimlig. Den tyder på Gudskomplex.
Ämnet diskuteras redan flitigt politiskt, akademiskt och filosofiskt. Hade nog hoppats att du skulle erbjuda ett större intellektuellt motstånd, och motiverat din hållning.

Märk väl att jag inte har sagt att frågan ska upp politiskt. Det jag skrev var att det är motiverat att välja en partner som har bra gener. Du kan naturligtvis avfärda det hur mycket du vill, men all forskning visar på att våra gener till mångt och mycket påverkar våra förutsättningar för att lyckas; akademiskt, i yrkeslivet, livslängd, hälsa, sociala färdigheter och hur andra bemöter oss. Faktum är att hur vi är som föräldrar tycks påverka barnets förutsättningar mindre än gener (Plomins forskning), med undantag av extremfall där barnet inte får näring, stimulans och utsetts för våld.
Citera
2021-05-24, 21:47
  #402
Medlem
Jösses, hoppas verkligen inte ts skaffar barn. Jag kan inte tänka mig att barnet kommer få en bra uppväxt.
Citera
2021-05-24, 21:51
  #403
Medlem
Katzyns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rick.Blaine
Ämnet diskuteras redan flitigt politiskt, akademiskt och filosofiskt. Hade nog hoppats att du skulle erbjuda ett större intellektuellt motstånd, och motiverat din hållning.

Märk väl att jag inte har sagt att frågan ska upp politiskt. Det jag skrev var att det är motiverat att välja en partner som har bra gener. Du kan naturligtvis avfärda det hur mycket du vill, men all forskning visar på att våra gener till mångt och mycket påverkar våra förutsättningar för att lyckas; akademiskt, i yrkeslivet, livslängd, hälsa, sociala färdigheter och hur andra bemöter oss. Faktum är att hur vi är som föräldrar tycks påverka barnets förutsättningar mindre än gener (Plomins forskning).

Jag har motiverat det. Utfallet är alldeles för oklart, liksom kriterierna för vilka vi vill ska födas och varför. Det finns redan en process för detta i form av det naturliga urvalet. Har snubben kvalat in för att bli pappa genom att någon valt honom som far till sina barn så har han kvalat in. Att du tycker att du bättre kan avgöra vilka som ska få barn och vilka individer som bör få födas och inte tyder som sagt på Gudskomplex.

Och ja, det har diskuterats flitigt på rasbiologiska institutet. Innan det lades ner och folk vände ryggen i avsmak, dvs. Finns säkert någon överbliven skalle du kan få ta mått på och analysera, så slipper du lägga energi på längre utläggningar om min intellektuella kapacitet.
Citera
2021-05-25, 02:27
  #404
Medlem
Ruger89s avatar
Du är för gammal för att vara ensamstående. Sluta leva i drömmarnas värld, gift dig med en ordentlig karl som har arbete och skaffa barn. Dels vilar Sveriges framtid på dina axlar, dels kommer du som sagt ha ett fruktansvärt meningslöst liv framöver om du inte får barn och en egen familj.
Citera
2021-05-25, 16:01
  #405
Medlem
AdMortems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Att ha oskyddat sex utan att vilja ha barn är extremt korkat - och det gäller båda parterna. Många män går tyvärr på den: "vi kan köra oskyddat, det är ingen fara, jag har aldrig blivit gravid förut". Som sagt - det kan vara sant att kvinnan inte kunnat bli gravid med en viss man, men då kan det bero på att han var steril, eller att de inte var kompatibla. Med nästa man kan det ta sig på första försöket...

Du svarade inte på hur samhället ska hjälpa en ensamstående man som vill ha barn?
Einstein, jag vill ha barn. Män vill sällan det omedelbart och andra män har också velat det. Sluta förvränga allting. Mitt ex planerar inte barn med mig. Inte samma sak som att han inte vet att barn kan bli till vid oskyddat sex. Du är totalt jävla dum i huvudet som ens hittar på något sådant i något påstående om att jag skulle ha sagt så. Totalt blåst och självkär och fullständigt vidrig eftersom det är personangrepp och näthat när du hittar på helt osanna saker om mig eller andra kvinnor. Bara för att han inte vill ha barn genom att aktivt försöka så innebär det inte att han på något vis "luras". Två vuxna människor kan vara med varandra och veta att det finns möjlighet att det blir barn utan att det planeras. Han vet redan att jag exempelvis skulle döpa en som till hans förnamn och senast igår sa han att han avskyr människor och tycker de är hemska om de föredrar ett kön på ett barn framför det andra eftersom han menar att ett barn är en gåva oavsett hur det kommer till en. När det kommer till tro sa han att jag istället för att ta upp annat, borde be om ett barn.

Du är inte lite jäkla fräck du va? Svara på dina egna frågor istället eftersom du har en förbaskat aktiv fantasi.
__________________
Senast redigerad av AdMortem 2021-05-25 kl. 16:06.
Citera
2021-05-25, 18:34
  #406
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chrisma
Men en riskfaktor behöver ändå inte betyda att det måste gå snett i livet.
Det beror ju som sagt på allt omkring och på barnets egen personlighet och vad han/hon gör för val.
Och det är kanske också bättre med en ensamstående mamma än med en pappa som misshandlar hela familjen?

Fast om mamman misshandlar barnen då (och misshandlar pappan också för den delen)? Det är inte så ovanligt det heller.

Javisst gör man sina egna val, det verkar ju dock brista någonstans då detta inte verkar läras ut i barndomen. Det verkar inte bättre än att barn behöver fler närstående än sin mamma.

Så partnerval borde innehålla funderingar runt sammarbetsförmåga, konfliktlösningsförmåga och sådana egenskaper, inte sökandet efter ett passionerat sexliv. Anabolastirrig funkar ju bra när mannen ska slåss mot björnar, sämmre i ett modernt och civiliserat samhälle.
__________________
Senast redigerad av Dolche 2021-05-25 kl. 18:40.
Citera
2021-05-27, 19:12
  #407
Medlem
BuckshotBills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Uncorruptable
34 är lastgammal för kvinnor och leder till defekter gradvis allvarligare, defekter som finns med till nästa generation. Du är en lekman som snackar i nattmössan och spelar allan.
Tack för allt du presenterat som gjort oss övertygade av din expertis.
Citera
2024-06-22, 10:22
  #408
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av en-svenk-liger
Hallå hallå,
Jag har inte någon stark barnlängtan egentligen, men vet på ett intellektuellt plan att jag absolut inte vill gå barnlös genom livet. Eftersom jag är en kvinna på 34 år så börjar det således brinna i knutarna nu.

Problemet? För ett par år sedan så tog det slut med dåvarande pojkvännen efter sju år ihop. Glöden i förhållandet hade dött för länge sen och vi var mer som ett syskonpar som skrotade runt i samma lägenhet. (Men ungefär där hamnar väl alla förhållanden till slut?) Ur ett biologiskt perspektiv är jag dock i efterhand ångerfull över att vi inte hann bilda familj. Anledningen: Hans KANONgener. Akademikerhuvud med mekanikerfingrar, god fysik och karaktär. Lång, välbyggd, äventyrlig och disciplinerad.

Nu sitter jag här och har snart i ett års tid hängt ihop med en kille som jag absolut GILLAR. Han är snäll, rolig och har ett snyggt ansikte - men ungefär där tar listan över de goda egenskaperna slut. I alla fall om man ser det ur ett genetiskt perspektiv. Han är lat, saknar läshuvud och utbildning, är kort, tunnhårig och har en historia med ångest/depression.

På det genetiska pluskontot kan väl eventuellt tilläggas att han kan äta och dricka vad han vill och förbli smal (den lottovinsten har dock lett till att han konsumerar stora mängder onyttigheter och öl på daglig basis) samt att han har en idrottslig talang (som han visserligen varit för lat för att ta till vara).

Jag har ändå förlikat mig med tanken på att det här nu är fadern till mina framtida barn. Jag har helt enkelt INTE TID att börja om i dejtingkarusellen och hitta någon annan. Sådant kan ju i värsta fall ta flera år. Vid det laget kan den sista droppen fertilitet ha sipprat ur mig. Hade jag varit 24 och inte 34 så hade jag däremot aldrig övervägt att skaffa barn med denna kille. Visst, jag tycker mycket om honom, men nog hade jag kunnat göra bättre om jag haft mer tid på mig.

Även jag har såklart plus- och minussidor vad gäller genetiken. Jag är kort, har lätt för att lägga på mig (låter det dock inte ske), ogillar folk och har redan börjat bli gråhårig. Däremot hade jag det pisselätt i skolan, har avancerat snabbt i karriären (tjänar 20k mer än min pojkvän idag), ser bra ut, har en "aktiv livsstil" och en fallenhet för bollsport.

Jag kommer givetvis älska mina ungar högre än allt oavsett hur välfungerande samhällsmedborgare de blir, men nog fan önskar man ju att lille Tyko ska få ha håret kvar efter han fyllt 20 och att lilla Ada inte ska behöva läxhjälp för att klara av mellanstadiet.

Jag och killen pratar ändå om att börja avla efter sommaren. Gör detta mig dum i hela huvudet? Eller finns det någon som känner igen sig?

PS. Vill ej ha svar om att barn är en produkt av kärlek och om man älskar varandra så spelar gener ingen roll. Så resonerar bara resultatet av en defekt genpool.
Hur har det gått TS? Blev det några barn med din kortvuxne man?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in