Citat:
Ursprungligen postat av
Kalle-Kotte
Men Hederlige Hans kan ju tycka att han har rätt, att han vill Djurgårdens bästa, att han ser det inte andra ser och kräver en plats i Elitlagets styrelse. Säg att DIF har det tomt i ladorna - vad gör man?
Och vad gör styrelsen för Djurgården Hockey AB? Är det de som anställer en sportchef?
Då ställer man upp honom i valet till föreningsstyrelse, att börja krångla med att smussla in honom genom att frångå de stadgeenliga kravet på att i normalfallet ha samma styrelse är knappast värt besväret som följer.
Men jag antar att vad du är ute efter är just det, tänk om IF-styrelsen börjar tillsätta massa AB-ledamöter de saknar stöd för hos medlemmarna? Det är ju dels inget problem som är knutet till om föreningen äger 51% eller 100% i ett externt bolag, dvs om man "sålt aktier", dels är det ju mer en allmän frågeställning kring representativ demokrati.
Hos oss regleras det av att IF-styrelsen måste om de så önskar välja annan utge särskild motivering till årsmötet om varför man tagit det beslutet, och köper inte medlemmarna det så ryker man ju högst troligt. Vidare har årsmötet såklart möjlighet att direkt bestämma vem som ska in i ABs styrelse, det är bara att lägga en motion om det. Att årsmötet väljer att istället delegera det beslutet till styrelsen, liksom all annan förvaltning av föreningen, förändrar inte maktstrukturen med årsmötet högst.
Om styrelsen vill att någon annan än de medlemmarna önskat ska få inflytande, kommer det ske oavsett organisationsform. Vill er mångmiljonsponsor börja ställa krav, och er styrelse saknar integritet, får han igenom dessa lika enkelt om han viskar lite i deras öron som om han skulle beredas en styrelsepost. Om något är det till och med bättre om han får en styrelsepost, får då blir det mer öppet, mer reglerat och han blir personligt ansvarig för allt som händer klubben.
Styrelsen för Djurgården Hockey AB utövar den högsta förvaltningen över elitverksamheten (A-lag, A-jun, B-jun). Dvs, man ansvarar för dess ekonomi, utser VD, tar beslut i frågor utöver VDs löpande förvaltning, upprättar stadgeenliga handlingar till årsmöte/revisorer osv. Vad styrelser gör helt enkelt. Sportchef är väl i grunden en mer operativ fråga, men det bollas säkerligen en del också med styrelsen.