Citat:
Ursprungligen postat av
Labanochapelsinen
Generellt är det väl som så att praktiska arbeten ger bättre betalt men att det är enormt enformigt och tråkigt och man fastnar bland personer livet ut som. Dan Ekborgs roll i Tomten är far till alla barnen
Kollar den filmen nu och Dans attityd är en typisk byggare som gillar att trycka ner folk.
Teoretiska yrken garanterar tak över huvudet och krävs mer tänkande på ett speciellt sätt. Kanske dålig ingångslön men däremot på sikt större chans att få enormt stor lön inom 10-20 år.
Vet inte om praktiska arbeten är mer enformiga än teoretiska. Då får man nog skilja mellan olika praktiska och teoretiska arbeten.
Sen vet jag inte om byggyrken är särskilt enformiga överlag - tvärtom många gånger, t.ex. om man jobbar som träarbetare på mindre företag där det förekommer renoveringsjobb, småskalig nyproduktion och mängder med problemlösning - ovanligt varierande skulle jag säga.
Finns samtidigt mängder av yrken med teoretiskt fokus som är enormt enformiga.