Citat:
Ursprungligen postat av
Elyon
Varfr r (1) dysfunktionellt per definition?
Tnk p saken. Pstendet (1) sger ngot extraordinrt: Att Mary vet allt fysiskt om andra mnniskor. Bara som ett exempel .. Mary skulle d veta hur lnga alla hrstrn p alla mnniskor r och hlla reda p vilket som sitter p vem. Och nr.
Dessutom betyder ett fysikaliskt kosmos att Mary i ngon mening vet vilka hrstrn som kommer existera i all evighet. Om hon vet allt om andra s mste hon bokstavligen veta
allt, ven saker som kommer att hnda i framtiden.
Det verkar orimligt men r en av fundamenten i den tanken. Big Bang startade allts frn ondlig information och ondlig energi och varje liten partikel i kosmos br efter det all information om vad som
hnt likavl som allt som kommer att
ske.
Varje atom i din kropp vet universums framtid. De har planer fr miljarder r efter du r dd.
Jag gillar inte den idn. Jag r allergisk mot anvndningen av 'ondlighet' i tanke experiment. 'Mary' r ett exempel p grubblerier om determinism och ondlighet som brjar p fel fot. Men kan vara vldigt intressanta.
Urskta fr att jag blir lite lngrandig, jag uppskattar trden.
/Pro!