Citat:
Ursprungligen postat av
Mellbergan
Men fan så mycket bättre. Det var vissa som hävdade att Brolin i sina ljusaste stunder i landslaget kunde mätas med att vara på gränsen till att vara den tidens bästa spelare. Var ju en helt annan stake också som dessa spelarna hade jämfört med dagens, med bland annat Rasmus Elm i spetsen.
Det är klasskillnad på 94-gängets spelare och det vi har idag, detta är något som vi inte bör förneka. Sedan ska det även sägas att vi var relativt starka i början av 2000-talet. Men det är ingen tvekan om att dagens landslag i dagsläget sett till spelarmaterial befinner sig i en enormt djup svacka. Och den skulle jag säga inte ens nått sin bottennivå än. Med tanke på hur extremt få nya unga spelare som egentligen dykt upp under de senaste åren.
fast 94 laget dansade ju bara en sommar egentligen, sedan hade de två misslyckade kval.
När alla spelare är friska och uttagbara är vårt landslag inte så jäkla kasst nu heller. Det finns kvalité, men man måste hitta en spelidé som funkar bäst för gruppen. Känns som Hamrén byggt laget helt från hur han helst vill spela istället för att bygga laget på materialet han faktiskt har att tillgå.
Tar du in Ekdal och Sebastian Eriksson (båda skakade just nu)på innermitten istället för Durmaz/källström eller Seb Larsson så ser det redan mycket intressantare ut

(Nu kommer ju inte Hamrén göra det, för han är ju dum i huvudet men ändå. kvalitén finns om man bara lyfter blicken)