Citat:
Detta gör det så svårt att diskutera ett ämne som du så uppenbart inte har förstått den absoluta grunden i. Denna diskussion förs på en absolut för hög nivå vad gäller Scientologin.
Ursprungligen postat av loungepuppy
Jag menar alltså att det är hjärnan som styr, finns ingen högre chef över mig.
Vad styr över Din hjärna?
Är det en ande, som i kristendomen?
Eller några tetaner?
Vad styr över Din hjärna?
Är det en ande, som i kristendomen?
Eller några tetaner?
Inom Scientologin, vilket även jag ansluter mig till, så kan man inte ställa frågan "VAD" styr din hjärna såsom du säger. Frågan är "VEM" styr din hjärna.
Är "det" en ande eller några Thetaner frågar du vidare.
Detta visar bara att du inte har något på fötterna alls, och detta säger jag inte för att försöka förnedra eller göra dig mindre på något sätt, jag är bara förbluffad.
Inom Scientologin och många andra religioner så anses vi människor vara andliga varelser, dvs vi ÄR en själ, vilket är lika med att vi är en Thetan.
Thetan, själ, ande och tanke är exakt samma sak.
Dvs ditt specialämne psykologi skulle lika gärna kunna heta Thetanologi, dvs läran om själen, exakt det som psykologi betyder.
Ditt snack är ju helt ologiskt. Du säger att:
Jag menar alltså att det är hjärnan som styr, finns ingen högre chef över mig.
Jag föstår fortfarande inte vem du syftar på ordet "MIG". Du säger ju att du ÄR hjärnan. Om hjärnan är "DIN" högsta chef, så vem fan är DU?
Ologiskt!