Citat:
Ursprungligen postat av Exner
En majoritet av västvärldens statschefer omfattas av åtalsimmunitet, så det är inte ett argument mot vårt statsskick. Livsmedelsinköp med fel betalkort skulle vår president sålunda kunna klarar sig i från.
Om du menar sån där vanlig immunitet har även riksdagsmän det. Haffar snuten en riksdagsman får de inte finka utan måste låta löpa. Sen kan det gå att åtala som vanligt.
Det finns alltså lite olika sorters. Diplomater kan misstänkas för brott, och såvitt jag förstår även utredas för brott. Detta till skillnad från kungen som inte får misstänkas. Diplomaten kan utvisas, vilket oftast görs vid misstanke, men det har inte med den vanliga rättsapparaten att göra.
Statschefer har ofta immunitet. Hur vanligt det är vet jag inte, men jag skulle tro att det är utbrett. Det kan dock oftast upphävas av riksdag eller motsvarande.
Det mest kända exemplet är Nixon skulle jag tro. För att sätta dit Nixon var de tvungna att gå lite krångliga omvägar jag inte känner till. Sen förstörde Ford det i alla fall genom att benåda honom. Men som sagt. Inte ens USA's president kunde klara sig undan.
Kungen har en mer långtgående immunitet. Den är inte bara livslång utan även allomfattande. Han
FÅR inte misstänkas för brott. Ungefär som Ceasars hustru alltså. Längre än så har vi tydligen inte kommit i Sverige.