2007-03-28, 23:45
  #565
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Liksom din Expo-SKMA-polare Budikate /.../
Akta dig för de svarta helikoptrarna...
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Det var en äcklig insinuation av en tanke-och yttrandefrihetens fiende som du, dork.
Ungefär som när du i en annan tråd tyckte att de från Svensk Israelinformation o.dyl. skulle deporteras från Sverige? Ungefär som när Zündel lobbade för att Schinlder's List skulle förbjudas och lyckades med att få den förbjuden i Malaysia, Fillippinerna, Libanon och Jordanien? Lite data om Mr. Constructon Worker Helmet Mans kampanj:
And the call to ban "Schindler's List" was explicitly stated to be worldwide, which neatly eliminates the argument that Zuendel's target was Canadian anti-hate laws.

The movie was indeed banned in Malaysia and the Philippines, and effectively banned in Lebanon and Jordan. (Skeptic magazine, vol. 2, no. 4, p. 67.) Zuendel noted the Philippines ban with a euphemism:
The film contains brutal murders of women and children, savage beatings of women, profane language, use of women as sex objects, and nudity. (It is not seen in the Philippines because of the nudity.) Young people are shocked, emotionally traumatized, and have nightmares.
Is that evidence of how much Zuendel hated censorship? That he could not even bring himself to use the word? "It is not seen," indeed!

As he went on, it becomes crystal-clear that he supported such bans:
The movie generates hatred against Germans, and it should be possible to ban it under "hate laws" in Canada, Germany, and other countries. Photocopy and distribute this, and join the worldwide campaign to BAN SCHINDLER'S LIST!
^^^^^^^^^
Mr. Zuendel nowhere in either pamphlet mentioned that they were "tests." Nowhere did Mr. Zuendel mention that he was "a conscientious objector to unfair censorship." Nowhere did he say that the anti-hate laws are "repugnant."
Så mycket för din och dina meningsfränders kukhårda kamp för yttrandefriheten!
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Det fanns ingen "uppgjord plan", minsta spår av den saknas i vart fall. Dessutom anser vår tids förmodligen främste "ortodoxe" Holocausthistoriker, Yehuda Bauer, att termen "Förintelsen" är missvisande och inte bör användas.
Det går inte en dag utan att någon fullständigt irrationell fyllbult har ihjäl en annan människa och kan inte för sitt liv förklara varför. Men det gör det inte till ett mindre brott...
Citera
2007-03-29, 01:14
  #566
Medlem
Citat:
Edit: PS. Jag undrar vad ovanstående män (och övriga som vittnade efter kriget) skulle tycka om revisionisistiska påståenden om att de alla knäcktes så fullständigt av de illvilliga och sinistra segrarmakterna. Segrarmakter som dessutom allihop "står under den internationella judesammansvärjningens (a la Simon Vises protokoll) kontroll"? ... Så mycket var deras "heder" och "hårdhet" för Tyskland, för sitt folk och för sin Führer värd! DS.

De kanske ville äta kakan och ha den kvar?

Citat:
Nationalsocialister som framställer Hitler som en missförstådd mysfarbror kanske är bra ur ett taktiskt perspektiv då de framstår som kompletta foliehattar. Men de förtjänar ingen som helst respekt då de försöker både äta kakan och ha den kvar.
http://www.flashback.org/showpost.php?p=6674564&postcount=49

Citat:
De ljög nog också om sina och andras "prestationer" (här inte nödvändigtvis om just gasningar utan om Förintelsens alla olika aspekter) inför rätta efter kriget..

"Givetvis" till följd av tortyr och hot mot familj och vänner, inför massmedia och i syfte att återupprätta Tysklands ära som en nation av ärbara män under Hitler... ???

Citat:
För att anknyta till Nürnbergrättegången så hängdes alla som i princip påstod att de var medlemmar i en överuniformerad scoutrörelse. Speer berättade öppet om sin del i systemet och dog i frihet 1981 som något av en hyllad expert på nazityskland...

MVH
/HL
http://www.flashback.org/showpost.php?p=6674564&postcount=49


Citat:
Parsifal tritt mit Gurnemanz und Kundry in den Saal und berührt mit dem heiligen Speer die Wunde des Königs: »Nur eine Waffe taugt, die Wunde schließt der Speer nur, der sie schlug!« Die Wunde heilt, Amfortas ist wie verzückt. Parsifal erklärt ihn für entsühnt, er selbst will den Gral verwalten und König sein. Er enthüllt den Gral, eine Taube kommt vom Himmel, purpurnes Licht erglänzt. Während der tote Titurel noch einmal aufwacht und die Ritterschaft segnet, sinkt Kundry beim Anblick des Grals entseelt zu Boden, alle huldigen dem neuen König.
http://www.uni-rostock.de/fakult/philfak/fkw/iph/strobach/veranst/nietzsche/wagner.html
Citera
2007-03-29, 05:05
  #567
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herr Lindholm
Akta dig för de svarta helikoptrarna...

Brukar de hemsöka dig, flamsiga foliehatt? Det är bara din inbillning, Lindholm.

Citat:
Ungefär som när du i en annan tråd tyckte att de från Svensk Israelinformation o.dyl. skulle deporteras från Sverige? Ungefär som när Zündel lobbade för att Schinlder's List skulle förbjudas och lyckades med att få den förbjuden i Malaysia, Fillippinerna, Libanon och Jordanien?
---Så mycket för din och dina meningsfränders kukhårda kamp för yttrandefriheten!

Vad jag sagt är att svenskhatande fanatiska sionister som systematiskt bedriver kampanjer för att kväsa det fria ordet i Sverige och som har sin egentliga lojalitet i latrinstaten "Israel" bör kunna utvisas till sitt "förlovade land".
Jag och Zündel är inte meningsfränder. Det är riktigt att ingen av oss "tror" på den Holocaustreligion som iscensätts av intressegrupper och hamras in i människors psyken från barnsben, men i övrigt skiljer sig säkerligen våra intresseområden och värderingar avsevärt åt.

Citat:
Det går inte en dag utan att någon fullständigt irrationell fyllbult har ihjäl en annan människa och kan inte för sitt liv förklara varför. Men det gör det inte till ett mindre brott...

Och detta yttrande har exakt vad att göra med trådens ämne eller den påstådda "Förintelsen av sex miljoner judar, mestadels i gaskammare"?
För helvete, skärp dig och sluta svamla. Är det som Erleb antydde bara ett lättköpt sätt att få fler än din mamma och någon bögig festfixare att läsa din blogg som driver dig att skriva här? Varför kan du inte skaffa dig någon kunskap om sakfrågorna? The dork kan det ju, quark förmådde det - naturligtvis får de råstryk i diskussionen, men det är ju för att de försvarar en förlorad sak, imaginär greuelpropaganda och våldsamma närmast demonologiska överdrifter om "tyskarnas ondska".
Citera
2007-03-29, 19:15
  #568
Medlem
Budikates avatar
Fler vittnesmål.

http://www.deathcamps.org/gas_chambers/gas_chambers_auschwitz_testi.html


http://www.deathcamps.org/gas_chambers/gas_chambers_treblinka.html


Man kan inte avfärda alla vittne som lögnare.
Jo, revisionisterna kan, men normalt funtade personer inser vad som hänt och ser sammanhanget.

Revisionisten älskar att generalisera och se allt i svart eller vitt.
Ungefär som den insnöade främlingsfientlige svenske gubben som tror att "alla utlänningar är kriminella".

Revisionisten inleder lite oskyldigt med att ifrågasätta siffran 6 miljoner, vilket man iof kan göra utan att vara helt hjärndöd. Men när man fortsätter diskussionen så visar det sig att revisionisten tror inte att gasningar förekom, vilket följs av tron att judar som avrättades på östfronten blev avrättade endast för partisanverksamhet. Även judeförföljelserna inom "Tyska riket" tonas ner och "var nog inte så allvarliga". Det slutar med att nazismen skönmålas och beskrivs som missförstådd av "världssamfundet".

Att många tyskar berättar om nazismens grymheter och sjuka samhälle (inklusive släktingar till mig) är för revisionisten helt irrelevant. Revisionisten har bestämt sig. Precis som Jehovas Vittne-medlemmen har bestämt sig i sin tro.
Citera
2007-03-29, 20:38
  #569
Medlem
BlizzardKings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Budikate
Fler vittnesmål.

http://www.deathcamps.org/gas_chambers/gas_chambers_auschwitz_testi.html


[url]http://www.deathcamps.org/gas_chambers/gas_chambers_treblinka.html/url]

Man kan inte avfärda alla vittne som lögnare.

Nej, det handlar om sanning, inget annat.

Ber om ursäkt för din familj. Förresten, Jehova är väl på din sida?
Citera
2007-03-29, 20:47
  #570
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlizzardKing
Nej, det handlar om sanning, inget annat.

Ber om ursäkt för din familj. Förresten, Jehova är väl på din sida?
Var det ditt bidrag till årets meningslösaste slamsa till inlägg?
Citera
2007-03-29, 20:51
  #571
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Brukar de hemsöka dig, flamsiga foliehatt? Det är bara din inbillning, Lindholm.
Well, det är ett tydligt drag av nojja i dina texter. Du kanske borde köpa dig en bygghjälm...
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Vad jag sagt är att svenskhatande fanatiska sionister som systematiskt bedriver kampanjer för att kväsa det fria ordet i Sverige och som har sin egentliga lojalitet i latrinstaten "Israel" bör kunna utvisas till sitt "förlovade land".
Vilket otroligt krystat skitsnack. Du vet lika mycket väl som jag att det går utmärkt att följa debatten i ett land utan att närvara fysiskt. Det finns en uppsjö av olika tekniker som gör att man kan hålla sig ajour trots att man befinner sig på andra sidan jorden. Och vad skall man göra då när dom man har deporterat fortsätter att ringa in till teve och skriva till tidningarna varje gång de gamla vanliga idioterna häver ur sig sina gamla vanliga plattityder om Israel? Ha ett speciellt informationsministerium som övervakar information som kommer till Sverige?

Du påminner faktiskt om den store "yttrandefrihetsförespråkaren" Zündel, bygghjälm eller ej. En liten kronologi:
Ernst Zündel on Censorship


Ernst Zündel appears to be pro-censorship when a film or video, in his opinion, maligns the German people. However, he is decidedly anti-censorship when the subject of the potential censorship is his own material.

ANTI-CENSORSHIP: The Zündelsite home page (as published to UseNet by a Zündel supporter)
In 1996, the Zündelsite argues that "...a truly democratic society does not need to fear, suppress and persecute an alternate view of history..."
PRO-CENSORSHIP: The Holocaust miniseries.
In 1980, Zündel urges Canadian authorities to enforce anti-hate laws and to ban the television miniseries "Holocaust":
By stopping the Zionist 'six million' swindle, we can also stop the spread of Zionist tyranny and terror throughout the world. The following authorities in Canada, however, have not seen fit to enforce the law by stopping the "Holocaust" hate message: Prime Minister Clark...
ANTI-CENSORSHIP: The Zündelsite's First Electronic Rebuttal
In 1996, the Zündelsite refers to "hate laws" (the same laws?) as "designed to snap around good people's hearts and minds like hand cuffs," and asserts: "Not since the Salem witch hunts has there been such brutal persecution."
PRO-CENSORSHIP: "Ban Schindler's List!"
In 1994, Zündel explained that the movie Schindler's List is anti-German propaganda, and that it should be banned.
For the record, Nizkor supports the EFF's Blue Ribbon Anti-Censorship Campaign, we do not believe that Zündel or any other Holocaust-denier should be censored, and we oppose the application of "anti-hate-speech" laws to the Internet.

Ingrid Rimland and Ernst Zündel have been offered the opportunity to present a rebuttal to these pages. No response has been received, to date (October 10, 1999).
Du är precis likadan. När det handlar om din egen rätt att skratta åt downisar så slåss du för den med näbbar och klor. När det handlar om israelvänners rätt att följa massmedier och rätta journalisterna faller du tillbaka på gamla beprövade tekniker om hur man handskas med judar och folk man misstänker för att vara judar: Deportera dom! (Och blotta tanken på att du skulle organisera dig och jobba smartare, inte hårdare, är skrattretande.)
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Jag och Zündel är inte meningsfränder. Det är riktigt att ingen av oss "tror" på den Holocaustreligion som iscensätts av intressegrupper och hamras in i människors psyken från barnsben, men i övrigt skiljer sig säkerligen våra intresseområden och värderingar avsevärt åt.
Klyv inte hårstrån! Du vet precis vad jag menar. Jag syftade på just det ni har gemensamt. Det väsentliga. Enligt din ståndpunkt så är det meningslöst att tala om olika ideologier eller kulturella genrer bara för att det finns saker som skiljer sig. (Men ok. Då vet vi det. Vad tycker du om hans käcka bygghjälm då?)
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Och detta yttrande har exakt vad att göra med trådens ämne eller den påstådda "Förintelsen av sex miljoner judar, mestadels i gaskammare"?
"Mestadels i gaskammare"? Det är det ingen som har sagt det, o store nedmejare av egenhändigt resta halmgubbar där. Ca hälften av judarna mördades i olika läger och alla av dom mördades inte medelst gas. Alltså kan du fimpa jakten på den jättestora gaskammaren som hyste femtielva griljarder judar...
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
För helvete, skärp dig och sluta svamla.
Hellre svamla än vara kvasiintellektuell som du och alla de andra förnekarna...
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Är det som Erleb antydde bara ett lättköpt sätt att få fler än din mamma och någon bögig festfixare att läsa din blogg som driver dig att skriva här?
Oj vad mycket personangrepp! Men menar du på fullaste allvar att du skriver här för att du bara vill motionera fingrarna och att du inte har några som helst IRL-vänner och -bekanta som vet att du skriver här samt att du inte skulle bry dig ett dugg om de i din fanclub här på FB skulle sluta logga in här över en natt? Yeeahh...right!
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Varför kan du inte skaffa dig någon kunskap om sakfrågorna?
Som att polska folket inte bevittnade något speciellt åren 1939-45?
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
The dork kan det ju, quark förmådde det - naturligtvis får de råstryk i diskussionen, men det är ju för att de försvarar en förlorad sak, imaginär greuelpropaganda och våldsamma närmast demonologiska överdrifter om "tyskarnas ondska".
Jaså? Jag trodde att det var för att du på det intellektuella planet är en fullständigt degenererad, urartad och dekadent person som älskar att böga ned sig i massa konstiga detaljer, hellre än att försöka se de stora dragen. Som t.ex. polska folkets vittnesmål 1939-45...
Citera
2007-03-30, 06:58
  #572
Medlem
BlizzardKings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herr Lindholm
Var det ditt bidrag till årets meningslösaste slamsa till inlägg?
Citat:
Men nigga, please!
Nu heter det väl ändå "mest meningslösa", men det bryr du dig sannolikt inte om eftersom dina poster här tillhör de mest mest meningslösa?!

By the way, hur kommer det sig att du aldrig svarar på Erlebs adekvata inlägg?
Citera
2007-03-30, 08:35
  #573
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlizzardKing
Nu heter det väl ändå "mest meningslösa", men det bryr du dig sannolikt inte om eftersom dina poster här tillhör de mest mest meningslösa?!
Well, om man räknar fel i förhållande till egenproducerad text så har du inget att säga till om, o store spridare av copypasta.
Citat:
Ursprungligen postat av BlizzardKing
By the way, hur kommer det sig att du aldrig svarar på Erlebs adekvata inlägg?
Du behagar skämta! Ens om så Ezzelino och Biskopsfinger skulle skriva en text tillsammans så skulle de ändå inte få ur sig något som är i närheten av Erlebs perversa karikatyrer av debatterande text.
Citera
2007-03-30, 08:39
  #574
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Det är ju ungefär som att fråga: Vart tog nazisterna vägen?

Vissa blev dödade. Andra stannade kvar. Andra bytte sida i kriget. Andra blev fängslade. Andra flydde till Sydamerika.

När det gäller judarna så finns svaren bl a i de länkar jag postade, där man kan se migrationsströmmar av judar till en rad länder. Men din föreställning om att det "saknas" si eller så många bör du undersöka närmare, tex i länkarna som jag gav.
Ja just det, nationalsocialisterna hade ju knappt ihjäl några judar. Den där siffran om en 5-6 miljoner judar gills ju inte. Så det finns alltså ingen anledning att försöka bortförklara att så många människor kunde i de facto gå under jorden utan att någon av dom eller deras efterkommande sade pip om det under årtiondena efteråt.

Att bortförklara så många människor och deras totala obemärkthet efter kriget är att idiotförklara sig själv. Så det är ju enklare att bortförklara siffran lim -> 0...
Citera
2007-03-30, 08:42
  #575
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Ja. Oj, vad synd det är om David Irving och Germar Rudolf. De sitter ju just nu i någon form av Dachau, Bergen-Belsen eller Neuengamme på blaskkaffe, bröd och vattnig kålrotssoppa, samtidigt som de sliter hårt i stenbrotten med att producera megagranitblock till de stora Ledarnas vansinnighetsbyggnadsmardrömmmar (). Och så riskerar de ju naturligtvis att pryglas för minsta förseelse av övernitiska vakter och medfångar i "förtroendepositioner".. Eller att torteras för att inte ha saluterat sina fängelsechefer och hans underlydande på vederbörligt vis...

(... Fast nu är jag ju ändå icke någon vän av cencurlagar i någon form, direkt... i alla fall..)
Glöm inte heller bort knivslagsmålen i barrackerna om nätterna över allt från en brödskalk till svartsjuka över de yngre, mer feminina fångarna.

MVH
/HL
Citera
2007-03-30, 10:19
  #576
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Hitler gav ordern muntligt! Allt som åtminstone jag känner till tyder på det.. Vad hindrar det att ordern verkställs? Var inte Hitler ord lag? Fanns inte begreppet Führerbefehl? Var inte Hitler rikets högsta domare (jurist) efter Röhmblodbadet 1934?? Stämmer det inte att en Führerorder var en direkt order även om den framfördes muntligt? Stämmer det inte att det var SS som i huvudsak fick i uppdrag att hantera... låt oss kalla det "den tyska judeproblematiken" (istället för Förintelsen)? Skulle SS-män och -officerare vägrat utföra en Führerorder med hänvisning till att Himmler, Heydrich, Eicmann, Höss etc inte visade upp Adolfs namnteckning på ett giltigt dokument???

Som jag ser det så ligger knappast problemet i att Hitler meddelar en av sina närmaste män om sin order. Visst kan detta göras muntligen. Problemet uppkommer ju när du skall förverkliga ordern helt utan pappersspår. För att få exempel på papper som kan behövas bara för att bygga och använda en gaskammare, se detta inlägg.

Sen tillkommer förstås en rad andra dokument som också borde finnas.

Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Svält (tillsammans med ansträngande kroppsarbete) finns som metod omnämt i Wannseeprotokollet.. Det krävs knappt någon fantasi alls för att förstå ungefär vad följande utsaga betyder, trots att Eichmann gjorde vad han kunde för att formulera om de snaskiga detaljer som egentligen diskuterades:

Stor fantasi krävs dock om man ska få texten "zweifellos ein Großteil durch natürliche Verminderung ausfallen wird" till att judarna en masse "föll ifrån" arbetet (typ bondpermis) eller att de i "ein Großteil" förolyckades genom att exempelvis snubbla framför ångvältar!

Det stycke du tar upp handlar ju om ett förslag till att använda judarna till att arbeta med att bygga/reparera vägar. Anser du att detta har genomförts? Det står ingenting om att de skulle "förolyckas". Meningen du citerar översätts ju ordagrant: "där otvivelaktigt en stor del kommer att falla bort genom naturligt urval". Jag tror att han menar att judarna inte är lämpade för hårt arbete kommer att falla bort från arbetsstyrkan. Annars, varför skulle de skicka alla judar över 65 år till Theresienstadt där ingen fånge gasades?
Citat:
Es ist beabsichtigt, Juden im Alter von über 65 Jahren nicht zu evakuieren, sondern sie einem Altersghetto - vorgesehen ist Theresienstadt - zu überstellen.
.

Sen, längre ned i protokollet konstaterar man också att majoriteten inte är lämpade för arbete.
Citat:
Von den in Frage kommenden etwa 2 1/2 Millionen Juden sei überdies die Mehrzahl der Fälle arbeitsunfähig.

Att sedan använda sig av Wannsee för att bevisa gasningar går ju knappast ihop med ovanstående.

Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Ihjälskjutningar (eller arkebuseringar som de brukar kallas) förekom "dock i så liten omfattning i lägren att det kan anföras som bevis för förintelsen", skriver du, och det må välan stämma!? Men frågan blir självklart om Förintelsen bara skulle gälla i lägren?? (Hmmmm??!)

Det råder ju ingen oenighet om att arkebuseringar förekom. Revisionisters invändningar gäller ju främst industriellt massmord via gasningar. Däremot kan man ju förstås diskutera omfattningen. Som den s k "Dödens vägg" där en jäkla massa människor skulle ha arkebuserats, men som inte kan uppvisa ett enda märke efter kulor.

Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Gasning - teknisk (fysisk) bevisning saknas? Ja, så må det säkert vara! (Det var väl klart och koncist i alla fall, bagge?)

Ja, både kort och koncist

Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Jag har på detta område (om förbränning av människokroppar och undanskaffandet av aska och övriga "rester") inga särskilda kunskaper så den debatten överlåter jag åt andra att sköta.. Men på frågorna du ställer direkt till mig måste jag ärligt svara:
1) Jag har inga konkreta belägg (kan inte hänvisa till specifika texter etc), men jag har i alla fall läst (i seriös litteratur måste jag tillägga) att så skedde åtminstone i fallet Auschwitz-Birkenau. Enligt vad jag läst dumpades aska och restmaterial i vattendrag och sumpmark... Skulle SS förresten ha märkt ut platserna med "Aska här"-skyltar som visar var man gjorde sig av med bevismaterialet för att Förintelsen skulle kunna vara ett giltigt historiskt faktum??
och 2) Jag har ingen aning! ... Säkert bör väl en sådan mängd aska (stor eller relativt sett liten) märkas än idag?

Det är ändå viktigt med askan eftersom det kanske är det enda riktiga beviset som skulle kunna bevisa förintelsen idag (med tanke på förhållandet i gaskamrarna). Då är vi eniga att 16 800 m3 aska skulle gå att märka än idag, men det gäller ju bara att undersöka och hitta den i så fall. Hade detta gjorts så hade vi ju hört om det.

Hade man däremot letat, men inte hittat något så tror jag inte att vi hade hört något om det.


Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Om mängden bevismaterial i form av vittnesmål, dokument etc kan vi ju gnabbas hur länge som helst.. Jag hävdar att mängden är oerhörd och du att det bara finns enstaka vittnesmål, inga dokument och ingen annan bevisning.. Jag låter dig ha din uppfattning (?) och du låter nog mig ha min, kanske? Åtminstone intills dess att den rasistiska fascismen återigen har någon reell politisk maktbas!?

Men.. avslutningsvis, som Höss skrev, "så spelade ju ingen roll om han hade sagt 1,5 eller 2,5 eller 3,5 miljoner, allting var ju ändå uppgjort på förhand"... Ja, precis.. Just det! ..
Och den uppgjorda planen är ju idag vida känd som "Förintelsen"..

Det finns en jäkla massa människor som berättar om gasningar på olika sätt - ja. Det finns däremot inte speciellt många som är direkta ögonvittnen till en gasning.

När det gäller dokument så kan jag inte komma på ett enda som skulle hålla någorlunda i en normal rättegång.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in